54 dní a 14 000 km autom po Amerike. Koľko to vyšlo? Rozpočet a výdavky za veľký americký roadtrip.

by Peter Kincel
2 komentáre
Americký roadtrip

Počas studenej zimy na konci roka 2021 sme sa s frajerkou vydali na veľký americký roadtrip s cieľom osláviť Vianoce v teple. Začali sme v Kanade, prešli cez celé západné pobrežie USA, precestovali sme kus západného Mexika a následne sme sa cez vnútrozemie USA vrátili naspäť do Kanady. Tento okruh autom nám zabral 54 dní, počas ktorých sme prešli 14 000 km a bol to jeden z najrozmanitejších tripov v našom živote.

Veľa ľudí, ktorí našu cestu sledovali, zaujímalo hlavne to, koľko celý tento roadtrip vyšiel a aký sme mali rozpočet. Všetko som to teda zrátal a v tomto článku nájdeš naše výdavky, rozpočet a ceny.

Počas nášho amerického roadtripu sme zažili teplo na plážach aj mráz v horách.
Pláže, zima, aj slávne pamiatky

7 faktov o našom roadtripe, ktoré ovplyvnili naše výdavky

 • Navštívili sme 3 rôzne krajiny s rozličnými cenami. Prešli sme 2 kanadské provincie, 9 amerických štátov a 2 mexické štáty.
 • Boli sme nastavení tak, že budeme čo najviac šetriť na ubytovaní a na stravovaní. S heslom „Roadtrip po Amerike nemusí človeka finančne zruinovať :)“. Mali sme stredne veľké SUVčko pripravené na kemping. Spali sme čo najviac v aute a varili si na našej prenosnej kuchynke.
 • Vyhľadávali sme miesta, kde bolo možné spať v aute zadarmo (a zároveň aby sme tým neporušili žiadne zákony). Ak to nebolo možné, alebo sme si chceli dopriať viac hygieny, spali sme v kempingu alebo v lacnejších moteloch.
 • Na roadtrip sme sa vydali uprostred zimy, keď boli mnohé kempingy a ubytovania lacnejšie, ako počas letnej turistickej sezóny.
 • Na cestu sme využili naše vlastné auto, ktoré sme si predtým kúpili v Kanade (viac detailov o cene auta a kempingovej výbavy nájdeš nižšie).
 • Auto, ktorým sme cestovali bolo staršie SUVčko, ktoré žralo veľa benzínu (10 – 15 litrov na 100 km). Tým pádom sme platili za benzín oveľa viac, ako by to bolo pri aute s úspornejšou spotrebou.
V Mexiku sme často kempovali pod prenajatými prístreškami. A spali v aute pod hviezdami.
Takto sa kempovalo v Mexiku, kde sa dala za pár dolárov prenajať Palapa (prístrešok vyrobený z vysušených palmových listov)

Mali sme dopredu nastavený rozpočet?

V skratke: Nie. Nemali sme nastavený žiadny prísny mesačný, týždenný či denný budget. Nemali sme dokonca ani cestovný plán či itinerár. Vedeli sme len, že na ceste chceme stráviť cca 2 mesiace (nakoniec to bolo 54 dní) a za túto dobu sme nechceli minúť viac ako 3000 € na osobu.

Počas tripu som však nerátal priebežné výdavky a teda som vôbec nevedel, koľko presne míňame. Nechcel som sa s tým zdržovať alebo si kaziť náladu tým, že sme minuli príliš veľa a musíme sa viac uskromniť. To som robil v minulosti, keď to bolo viac opodstatnené a nemal som našetrené peniaze. Teraz to bolo viac slobodnejšie.

Každopádne sme nechceli, aby to zruinovalo naše úspory, takže sme celý výlet poňali dobrodružne a nízkorozpočtovo. Nebáli sme sa zníženého komfortu, spali sme v aute, večer si zakladali táboráky, opekali na ohni a varili na dvojplatničke. Bola to ťažká romantika, ktorá nám navyše ušetrila stovky až tisíce eur, keďže sme nespali len v hoteloch a nejedli len v reštauráciách.

Žili sme na cestách skromne, aby sme dosiahli čo najlepší pomer cena / výkon. A koľko sme presne minuli som zrátal až kvôli tomuto článku 🙂

Približná mapka nášho roadtripu

Čo všetko sme zažili a videli? V skratke:

 • Zažili sme teploty od -14°C po 28°C a všetky možné podnebia, terény a krajiny.
 • Cestovali sme v 2000 rokov starých lesoch, v nekonečných púšťach, po plážach, v pustinách, v oázach či v horách.
 • Prešli sme 14 000 kilometrov v hmle, v daždi, pod pečúcim slnkom, vo víchrici, či obklopení ľadom a snehom.
 • Prešli sme celé západné americké pobrežie. Od hmlistých pláží a útesov vo Washingtone a Oregone, až po slnečné a surferské pobrežie v Kalifornii. Boli sme stratený v kaňonoch a púšťach Arizony, Nevady či Utahu. A užívali si zimnú krajinu v Idahu, Montane či Wyomingu.
 • Kempovali celé dni na ľudoprázdnych plážach na západe Mexika a popíjali pri ohni pod hviezdami.
 • Oslávili sme Vianoce a Nový rok na úplnom cípe mexického kalifornského polostrova a užívali si tacos, more, párty a nočný život.
 • Prešli sme si slávne mestá ako Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Seattle, San Diego či Salt Lake City.
 • Vyskúšali turistiku vo viacerých národných parkoch a horách.

Fotky a storky, ktoré zachytávajú rozmanitosť tohto roadtripu nájdeš na mojom instagrame:

Koľko sme minuli na ceste?

2 347 Eur na osobu, ak nerátam počiatočné náklady, napr. kúpu auta

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Počas našej 54 dňovej cesty sme minuli 4 694 Eur, teda 2347 Eur na hlavu. To je 43,46 € na deň. V tom je zahrnutý benzín, servis auta na ceste, spanie v hoteloch a kempingoch, nákupy, jedlo v reštauráciách, vstupy za atrakcie a národné parky, atď. (rozpíšem sa viac v tabuľkách nižšie).

Čo v tejto cene nie je, sú počiatočné náklady, hlavne náklady spojené s autom (jeho kúpa, poistenie, výbava). Auto sme totiž vlastnili už v Kanade a chodili na ňom na výlety celý rok a pol predtým, ako sme sa vydali na veľký americký roadtrip. Tiež som do tejto ceny nerátal položky ako cestovné poistenie, ktoré som si platil nezávisle na tom, či by som na tento trip vyrazil alebo nie.

Kde sme zobrali auto a koľko nás vyšlo?

Ak chceš vyraziť na podobný roadtrip, máš v podstate tri možnosti. Ani jedna nie je lacná, ani jednoduchá:

 • Prenajať si auto, dodávku alebo karavan. Buď v niektorej z požičovní a dohodnúť sa na lepšej cene pri dlhodobom prenájme, alebo využiť Turo (niečo ako airbnb, ale pre autá)
 • Dopraviť loďou do Ameriky vlastné auto. Je to nákladné, ale ak máš svoje overené a na roadtrip pripravené auto, nebudeš prvý ani posledný, čo to spravil takto.
 • Kúpiť si vlastné auto a neskôr ho predať. Toto sme spravili v Kanade my.

Koľko stálo v Kanade auto, výbava a povinné poistenie:

Keďže sme pred týmto roadtripom už žili v Kanade, auto sme kúpili tam, aby sme na ňom mohli chodiť na menšie tripy do hôr. Neviem ako to je s kúpou auta v USA, ale v Kanade je to zvládnuteľný proces, o ktorom napíšem niekedy nabudúce. Tu sú naše náklady na auto:

 • Kúpili sme starší Ford Escape XLT z roku 2002, ktorý mal najazdené 215 000 km. Stál nás 1300 Eur.
 • Najdrahšia položka pri kúpe auta v Kanade je povinné poistenie, ktoré je tu veľmi drahé. Mesačne nás poistenie 20 ročného auta stálo 120 € (za rok 1440 €).
 • Pred tripom som na auto kúpil veľký strešný box za 285 €.
 • Auto som vybavil komplet turistickou a kempingovou výbavou (kuchyňkou, matracmi, prenosným stolom, stoličkami, atď.) za cca 630 €.
 • Do auta som postupne investoval na opravy ďalších cca 1500 € (pôvodne som ho plánoval používať dlhé roky, inak by som doň toľko nevrazil).
 • Spolu tak auto v Kanade vyšlo 3 715 € + 120 € poistenie každý mesiac.
 • Ford som nakoniec predal aj s použitou výbavou a pneumatikami dokopy za 1 513 € (s tým, že mu krátko po roadtripe odišla prevodovka, takže som ho musel predať lacno). Ak to odrátam od nákladov, tak ma vlastne nakoniec auto so všetkým vyšlo 2 202 Eur.
 • S tým, že mi auto slúžilo rok a pol a nabehali sme na ňom dokopy 30 000 km (14 000 na roadtripe a 16 000 na výletoch po Kanadských horách).

Výdavky a rozpočet rozdelený po častiach:

01. Náklady na palivo, servis a veci spojené s autom na ceste

Benzín na trase 14 000 km1 453 €
Výmena oleja v USA71 €
Výmena oleja a servis v Mexiku
(olej, doplnenie ďalších kvapalín, výmena sviečky)
52 €
Povinné pripoistenie auta v Mexiku152 €
Asistencia pre prípad odtiahnutia auta
(špeciálne pripoistenie pre Kanadu a USA)
52 €
Náklady spolu1780 €
Náklady na jednu osobu:890 €

Poznámky:

 • Priemerná cena benzínu v Kanade, USA a Mexiku bola na našom tripe v roku 2021/2022 cca 0,85 až 1,10 € za liter
 • Olej som na aute vždy menil podľa odporúčaní každých 5000 km, takže na roadtripe mi to vyšlo dva krát
 • V Mexiku sme museli riešiť servis, kedy malo problémy zapaľovanie. Nakoniec to bola len pokazená sviečka.
Dlhé a rovné cesty v Mexiku a USA. Roadtrip autom je tu veľký relax.
Jedna z nekonečných rovných ciest, na ktorých sme sa ocitli. Šoférovať tu bol absolútny relax.

02. Ubytovanie

26 nocí sme spali v aute zadarmo 0 €
1 noc sme spali v aute na platenom parkovisku 21,50 €
9 nocí sme spali v aute v platených kempingoch80 €
18 nocí sme spali v moteloch a hoteloch845 €
Náklady na ubytovanie spolu: 946,5 €
Náklady na ubytovanie na osobu za 54 nocí: 473,25 €

Poznámky:

 • Ak si to človek rozpočíta na deň, tak sme vlastne dali za osobu za noc v priemere len 8,76 €
 • Ak by sme necestovali v zime, oveľa menej by sme spávali v moteloch. Ale keďže bola teplota v Severnej Amerike občas aj -10°C a menej, tak sme išli radšej do hotela. Lebo spať a variť v tej zime vonku pár dní po sebe nebolo nič moc. Tiež sme strávili v hoteloch vianočné a novoročné obdobie, aby sme mohli byť v mestách a zažili trošku nočného života.
 • Ubytovanie v hoteloch nás vyšlo v priemere 47 Eur za izbu pre dvoch. Hľadali sme najlacnejšie motely s parkovaním k dispozícii (treba zobrať do úvahy, že sme cestovali v zime, v lete sú hotely drahšie)
 • Kemping v Mexiku vyšiel cca od 8 do 20 dolárov na noc za miesto. V Kanade vyjde kemp približne od 20 do 30 dolárov za noc za miesto. V USA je to drahšie a preto sme tam v kempingoch veľmi nespali.
 • Platené kempingy sme využívali len v Mexiku, kde sme mali v cene väčšinou aj palapu (drevený prístrešok), pod ktorou sme relaxovali a varili.
 • Miesta, kde zadarmo prespať, sme hľadali hlavne v aplikácii iOverlander.
Spanie v aute pri pláži.
Spali sme pri plážach, v púšťach, v lesoch či v horách.

03. Jedlo a nakupovanie

Nákupy, reštaurácie, fastfoody, káva a alkohol spolu: 1000 až 1300 €
Na osobu: 500 až 650 €

Toto bohužiaľ nemám presne zrátané, lebo niečo sme platili kreditkou a niečo v hotovosti. Neviem teda koľko sme konkrétne minuli na nákupy, na reštaurácie, na fastfoody, na kávu či na alkohol. A je to teda všetko spolu. Ak ťa zaujímajú ceny jedla v reštauráciách či obchodoch v konkrétnych destináciách, odporúčam web numbeo.com.

Varenie na pláži.
Príprava raňajok na jednej z pláží v Kalifornii.

04. Ďalšie väčšie náklady a poplatky

Vstup do národných parkov v USA
(celoročný, platí sa na auto a platí pre všetky parky)
74 €
Antelope Island State Park na 1 deň
(State parky sa platia zvlášť ako tie národné)
13,7 €
State Park vo Washingtone9,15 €
State Park v Oregone9,15 €
Ďalšie vstupy: 20 €
Parkovanie kade tade po mestách spolu 55 €
Spolu náklady: 181 €
Náklady na osobu: 90,5 €
Výhľad na Grand Canyon v Amerike.
Epický Grand Canyon je na roadtripe v USA povinná zastávka.

05. Zvyšné výdavky

2 Sim karty a mobilný internet v USA a Mexiku na dva mesiace 128 €
Suveníry, párty a nočný život, práčovne, oblečenie, sprchy v kempoch,
malé nákupy a ďalšie výdavky
360 €
Spolu: 488 €
Na osobu: 244 €
Relax v aute a čítanie knihy.
Večerný relax pred spaním pri knižke.

Súhrn výdavkov:

Ešte si to celé zhrňme do jednej prehľadnej tabuľky. Ceny sú teraz uvedené už len na osobu:

Benzín a náklady spojené s cestovaním autom (servis, pripoistenia, atď.)890 €
Ubytovanie473 €
Jedlo, káva, alkohol, nákupy v potravinách…650 €
Vstupy do parkov, parkovanie, atrakcie90 €
Ďalšie výdavky (nočný život, sim karty, oblečenie, suveníry, atď)244 €
Spolu na osobu na 54 dní: 2347 €
Spolu na osobu na jeden deň: 43,46 €

Rýchle tipy a rady, ako na roadtripe po Amerike ušetriť:

 • Spi zadarmo v aute, v dodávke alebo karavane. Miesta, kde legálne spať zadarmo nájdeš v appke iOverlander. Prípadne ja som pozeral aj nejaké cestičky mimo civilizácie, kde sa dalo v noci zašiť (napríklad na offline mape v appke maps.me).
 • Spať zadarmo v USA väčšinou môžeš v Národných lesoch (pozor, nemýliť si National Forest a National park. V Národných parkoch je spať mimo oficiálnych ubytovaní zakázané).
 • Prípadne môžeš využiť Couchsurfing. My sme ho nevyužívali, lebo sme cestovali veľmi spontánne a nevedeli sme, kde večer skončíme.
 • Ak hľadáš klasické ubytovanie a motely, zvyčajne je všetko na bookingu, kde majú aj najlepšiu cenu (skúšali sme do viacerých lacných motelov volať, ale nedali nám lepšiu ponuku).
 • Okrem USA je ideálny na roadtrip aj mexický polostrov Baja California. Na mnohých plážach môžeš spať zadarmo, prípadne sú tu spravené malé kempingy, kde dostaneš za pár dolárov prístrešok.
 • Nakupuj v sieti Walmart (je to v každom meste, niečo ako Tesco u nás). Sú tam najlacnejšie potraviny, nájdeš tam kempingovú výbavu, plynové bomby, sim karty, aj lekárne. Všetko na jedno mieste a je to lacné. Walmart nájdeš v Kanade, USA, aj Mexiku.
 • Keď vidíš lacný benzín, choď hneď dotankovať. Na najbližšej benzínke možno nebudeš mať tú možnosť a benzín môže byť výrazne drahší.
 • Nestravuj sa často v klasických reštauráciách. Okrem jedla by si tam totiž mal platiť aj prepitné 20 až 25% z celkovej ceny jedla (taká je v Kanade a USA kultúra). Vo fastfoodoch sa prepitné neplatí, ale jesť len tam, to človeka zabije 🙂 Najviac ušetríš, keď si občas uveríš sám a navyše kempovať a variť v prírode je romantika na nezaplatenie.
 • Neplať vstup do každého národného parku zvlášť. Ak ich plánuješ navštíviť viac, oplatí sa kúpiť celoročný vstup do všetkých parkov za 80 dolárov.

Kde sme zobrali čas a peniaze na americký roadtrip?

Na toto sa občas niekto sarkasticky spýta, tak na to tiež v rýchlosti odpoviem. V skratke: „Kto si čo ako zariadi, tak to má“. Všetko je to o prioritách.

Ja zvyčajne pracujem aj počas ciest ako grafický dizajnér, ale tentokrát som si pred cestou zobral neplatené voľno, takzvaný sabatikal. Ako si bežne zarábam na cesty som vysvetlil v tomto podrobnom článku. Priateľka zase dala výpoveď v práci (pracovala v Kanade ako UX Researcher) a do ďalšej mala nastúpiť až o niekoľko mesiacov, takže túto pauzu medzi prácami využila na cestovanie. Obaja teda bežne pracujeme, nevyhrali sme v lotérii a ako prioritu máme nastavené cestovanie a zážitky, na ktoré ide veľká časť našich zárobkov.

Americké auto uprostred mexickej púšte počas amerického roadtripu.
Stratený niekde v mexickej púšti mimo civilizácie.

Na záver

Láka aj teba trip po Amerike? Ako vidíš, nemusí to stáť miliardu. Nás to počas ciest vyšlo len necelých 44 € na osobu na deň. Samozrejme si k tomu treba prirátať letenky a cenu auta (buď prenajatého alebo vlastného), ale sľubujem ti, že na roadtripe po USA, Kanade či Mexiku sa každé minuté euro oplatí, pretože budeš mať zážitok na celý život. A Amerika je naozaj úchvatná a rozmanitá, či už dáš veľký okruh ako my, alebo len malú časť, napríklad po Kalifornii. Dúfam, že ti tento článok trošku pomohol zorientovať sa v cenách a približných nákladoch na podobný trip. Ak sa ti páčil, budem rád za akúkoľvek reakciu (či už ho okomentuješ, ohodnotíš, alebo zazdieľaš ďalej). Ďakujem a veľa šťastia na cestách!

4.9/5 - (33 votes)

Možno sa vám bude páčiť

2 komentáre

Josef 18. marca 2022 - 19:17

Super..zijem jen jednou..jste proste nejlepsi..💪👍♥️

Odpovedať
Tomáš 2. augusta 2022 - 22:04

Chalani peckový článok! Na to, že ti na aute z 2002 odišla prevodovka, to je ešte super cena 😀

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment