Cestovné poistenie: 10 rád, na čo si dávať pozor a ako mi poistenie ušetrilo 3000 €

by Peter Kincel
0 Komentáre
Cestovné poistenie - rady, tipy a na čo si dávať pozor

Po svete cestujem už niekoľko rokov a snažím sa šetriť takmer pri každej položke, aby som si mohol dovoliť cestovať ešte viac. Namiesto hotela občas zvolím stan, namiesto taxíka sa prejdem pešo, namiesto drahého obedu v reštaurácii si navarím. Jediná položka, ktorú nikdy nezanedbám a a ktorá mi v konečnom dôsledku ušetrila najviac, je cestovné poistenie. Ako vybrať to správne je občas hotová veda a v tomto článku ti skúsim poradiť, na čo si dávať pri poistení pozor.

Prečo sa poisťujem na cesty? Krátky príbeh o tom, ako mi cestovné poistenie ušetrilo tisícky eur…

Často sa dám na cestách do reči s ostatnými cestovateľmi a niekedy príde reč aj na tému cestovného poistenia.  Zvyknem sa pýtať, kde sú poistení, aby som získal lepší prehľad, prípadne odporúčanie. A šokuje ma, koľko krát mi povedali „nikde“.  Lebo to je vraj zbytočne drahé alebo to nepovažujú za dôležité. Nechcem teraz znieť ako nejaký ustarostený rodič, ale tí ľudia nevedia, ako veľmi riskujú a do akého prúseru (finančného aj zdravotného) sa môžu dostať.

Najlepšie to vysvetlím na vlastnom príklade. V roku 2014 som išiel na svoju prvú veľkú cestu do Ázie. Mal som minimálny rozpočet, doslova som cestoval s pár stovkami eur. Zarábal som si síce počas ciest ako dizajnér, ale nemal som žiadnu finančnú rezervu a čo som zarobil, to som rovno minul. Po mesiaci cestovania ma poštípal komár.

Jedno blbé uštipnutie a problém bol na svete. Nakazil ma totiž exotickou horúčkou dengue, nazvanú aj ako „lámač kostí“.

Dengue u mňa naplno prepukla krátko po príjazde do Kambodže. Príznaky? Telesná teplota 41°C, triašky, nočné halucinácie, nechuť do jedla a obrovské bolesti, kedy máš pocit že ťa niekto mučí a chce polámať všetky kosti v tele (odtiaľ ten pekný názov).  Kambodža je krajina tretieho sveta, kde verejné nemocnice zrovna nie sú na najlepšej úrovni. Musel som vyhľadať súkromnú nemocnicu, kde som skončil hospitalizovaný s poklesom krvných doštičiek. Päť dní som bol na infúziách a bolestivých injekciách proti silným horúčkam.

Našťastie celú zodpovednosť za hospitalizáciu a platbu prebrala moja poisťovňa.  Stálo ma to síce dva drahšie telefonáty (volanie z Kambodže na Slovensko bola kvôli paušálu celkom pálka), ale inak s nemocnicou a doktormi komunikovala priamo poisťovňa. Sám som zaplatil len za počiatočné vyšetrenia a krvné testy (cca 80 dolárov). Zdravotne som nakoniec z toho vyviazol celkom dobre a po prepustení z nemocnice som bol fit, aj keď som kvôli chorobe schudol na kosť. (Celý príbeh o horúčke dengue som opísal na starom blogu)

Po niekoľkých týždňoch som zašiel do svojej poisťovne, aby mi preplatili tých 80 dolárov za prvé vyšetrenia. Pre zaujímavosť som sa spýtal, koľko vyšla tá moja neslávna hospitalizácia. Keď mi pani v poisťovni prezradila, že to bolo takmer 3000 Eur, tak som onemel. Ak by som to mal vtedy platiť z vlastného vrecka, asi by ma rovno v tej nemocnici vystrelo…

Za posledné roky som dal za cestovné poistenia stovky eur a vždy mi pri tom zaplače peňaženka, ale oproti tým ušetreným tisíckam a prípadným finančným problémom na celý život (ak by nastal nejaký vážny problém), je to absolútne nič.  A teraz budem znieť ako premotivovaný poisťovák: Nebuď blbý a radšej sa na cesty poisti tiež. Nikdy nevieš, čo sa poserie a ja osobne som na cestách stretol kopu ľudí, ktorí poistenie museli skôr či neskôr využiť. Nebuď naivný, že práve ty si ten vyvolený, ktorému sa nič nestane…

Moja izba v súkromnej nemocnici v Kambodži, s klimatizáciou, telkou, či chladničkou. Jedno z najlepších ubytiek, ktoré som v Kambodži mal :D

Moja izba v súkromnej nemocnici v Kambodži, s klimatizáciou, telkou, či chladničkou. Jedno z najlepších ubytiek, ktoré som v Kambodži mal 😀

10 vecí, na čo si dávaj pri uzatvorení cestovného poistenia pozor:


01. Nie je celoročné poistenie ako celoročné poistenie!

Pozor, aj keď si objednáš celoročné poistenie, ešte to neznamená, že môžeš byť vycestovaný po celý rok. Väčšina slovenských poistení má pri celoročnom poistení podmienku, že pobyt v zahraničí nesmie prekročiť určitú dobu. Najčastejšie to býva 45, 60 alebo 90 dní na jednu cestu. Ak si v zahraničí dlhšie ako táto stanovená lehota, strácaš nárok na preplatenie poistnej udalosti. Preto sú ceny pri neobmedzenom celoročnom poistení a celoročnom poistení s opakovanými výjazdmi výrazné odlišné (napríklad 600 Eur na rok vs 60 € na rok). Počul som napríklad o príbehu jedného chalana, ktorý išiel do na rok do Kanady a nevedel o tom, že jeho celoročné poistenie má podmienku výjazdov na max. 90 dní. Po 3 mesiacoch si zlomil nohu a poisťovňa mu to odmietla preplatiť, pretože porušil podmienku. Takže bacha na to!


02. Najdôležitejší faktor pri poistení – limit na liečebné náklady

Najlacnejšie varianty cestovného poistenia na Slovensku ponúkajú limit na liečebné náklady približne 100 000 €. To znie ako celkom vysoká suma a vo väčšina krajín bude zrejme stačiť. Ale sú prípady, kedy sa po nehode a hospitalizácii napríklad v USA alebo Kanade vyšplhali tieto sumy aj vyššie. Union napríklad ponúka limit 250 000 €, najkomplexnejší balík poistenia od AXA až 20 miliónov a napríklad Allianz má tento limit neobmedzený. Podľa toho sa však líšia aj ceny poistenia. Pri výbere poistenia však na toto číslo určite dávaj pozor – čím vyššie, tým lepšie.


03. Ceny sa výrazne líšia podľa toho, kam cestuješ (Európa, Svet alebo Svet vrátane Kanady a USA)

Mnoho poisťovní má na výber tri varianty oblastí, do ktorých sa dá poistiť. Najlacnejšia je samozrejme Európa. Druhá možnosť je varianta „Svet“. Najdrahšia možnosť je „Svet vrátane Kanady a USA“ – v týchto krajinách je lekárska starostlivosť extrémne drahá, preto sa to odráža aj na cene poistenia. Tretiu možnosť si pri poistení vyber len vtedy, ak si si 100% istý, že v poistnom období do týchto amerických krajín zavítaš, inak na poistení zbytočne preplatíš.


04. Skontroluj si, ktoré športy a aktivity sú zahrnuté v základnom poistení

Každá poisťovňa má úplne iné podmienky, čo sa týka športov a aktivít zahrnutých do základného poistenia. Niekedy sú klasické aktivity ako lyžovanie či turistika už zahrnuté, inokedy si ich treba priplatiť zvlášť. Ďalšia vec čo by ťa mala zaujímať je napríklad lyžovanie mimo vyznačených zjazdoviek, ktoré sa do bežného lyžovanie neráta – ak aj si v lyžiarskom stredisku, ale raz za čas dáš nejaký freeride mimo zjazdovky, tak si to radšej pripoisti. Môj tip: Ak chceš celoročné poistenie, ale lyžovať ideš napríklad len na 3 dni v roku, tak by som to riešil zvlášť krátkodobým poistením – vyjde to lacnejšie ako priplácať balík športov na celý rok.


05. Ak si turista, skontroluj si v podmienkach maximálnu nadmorskú výšku

Ďalšie obmedzenie, ktoré nájsť v podmienkach poistenia… Napríklad pohyb a turistika len do výšky 3000 m.n.m. Nie je to málo, ale ak sa budeš pohybovať napríklad v  Juhoamerických Andách, kde na 3000 m.n.m. väčšinou človek len začína, tak je to veeeľmi málo a budeš si musieť priplatiť za rizikovejšie športy, kde sú zahrnuté vyššie nadmorské výšky.


06. Pozor na zuby, kde býva výška krytia v základnom poistení malá

K zubárovi choď určite ešte pred vycestovaním 🙂 Ak si preštuduješ podmienky našich poisťovní, zistíš, že ponúkajú na opravu zubu maximálne 100 – 300 €. Čo je napríklad v takej Kanade alebo USA veľmi malá čiastka. Navyše sa tento limit vzťahuje len akútne ošetrenia zubov, napríklad pri veľkej bolesti alebo úraze. Ak máš často problémy so zubami, pozeraj sa po poistení s väčším krytím a kde nie je obmedzenie na 1 – 2 zuby za poistné obdobie (aj takýto limit totiž pri poistení niekedy nájdeš)


07. Pri poistení batožiny si over, či sa týka aj elektroniky a mobilu

Toto si poriadne pozisťuj! Elektronika ako notebook, fotoaparát či mobil niekedy nie je zahrnutá pri bežnom poistení batožiny a treba si tieto predmety poistiť zvlášť. Tiež pozor na krádeže z dôvodu nepozornosti – napríklad vrecková krádež, alebo ak si mobil nechal niekde voľne pohodený na stole a nejaký špekulant ho uchmatne. Toto ti žiadna poisťovňa len tak nepreplatí.


08. Vo väčšine poisťovní sa dá poistiť len pred vycestovaním. Avšak sú aj výnimky

Si v zahraničí a zabudol si sa poistiť alebo si niekde zostal dlhšie a tvoje poistenie vypršalo? Naše poisťovne ťa pošlú do kelu, teda až na výnimky. Je to normálne, poisťovne sa takto chránia, aby si ich neoklamal (napríklad aby si sa v zahraničí nepoisťoval len vtedy, ak sa ti niečo zrazu stane). Aj keď si už v zahraničí, poistia ťa napríklad v Allianz alebo v zahraničnom TrueTraveller, ale poistenie ti začne platiť až niekoľko dní od uzatvorenia zmluvy (opäť je to kvôli tomu, aby to ľudia nezneužívali). 


09. Pri poistnej udalosti si všetko odkladajte, zíde sa každý dokument a dôkaz

Maj odložené letenky s dátum vycestovania, pri návšteve lekára si odkladaj všetky účty a papiere, ideálne aj s pečiatkami, pri krádeži policajný zápis aj s prekladom do angličtiny, atď, atď. Nikdy nevieš, čo všetko od teba bude poisťovňa pri poistnej udalosti vyžadovať a je lepšie byť pripravený ako prekvapený.


10. Aj napriek Európskemu preukazu zdravotného poistenia sa poistenie na cestovanie v Európe odporúča

Veľa ľudí sa pri vycestovaní do Európy nepoisťuje, pretože máme ako občania EU nárok na zdravotnú starostlivosť aj v iných európskych krajinách. Ale pozor, toto nepokrýva všetko – napríklad náklady na transport (pacienta alebo pozostatkov) späť na Slovensko alebo starostlivosť mimo verejných zdravotných stredísk (pričom v mnohých dovolenkových destináciách sú skôr súkromné kliniky). Takže ja odporúčam aj poistenie do Európy. Ďalšou výhodou je, že ak sa niečo stane, môžeš využívať asistenčné služby poisťovne.

Ako sa z toho vysomáriť a nájsť ideálne cestovné poistenie?

Surfovanie

Na čo všetko si dávať pozor som ti prezradil. Ale ako sa v tom teraz zorientovať a nájsť to najvhodnejšie poistenie? V podstate máš 4 možnosti:

  1. Navštíviť pobočky poisťovní a následne sa rozhodnúť – v dnešnej online dobe zbytočná strata času, navyše na internete si vieš sám lepšie naštudovať všetky podmienky cestovného poistenia a bez stresu a tlačenia od poisťováka (sorry všetkým poisťovákom)
  2. Kontaktovať poisťovacieho agenta, ktorý ti spraví ponuku a vyhľadá vhodný balík. Tí však nespolupracujú so všetkými poisťovňami a uprednostňujú tie, u ktorých majú najlepšie provízie.
  3. Prejsť si internetové stránky a kalkulačky rôznych poisťovní. A potom si niekde zapísať výhody, nevýhody a krytia jednotlivých poisťovní a porovnať si to.
  4. Využiť porovnávače poistení, kde si zadáš potrebné požiadavky a vyhľadávač ti vyhodí najlepšie ponuky. Toto určite odporúčam a v minulosti mi to veľa krát pomohlo zorientovať sa v ponukách poisťovní a nájsť to, čo hľadám. Vyskúšaj napríklad porovnávanie na Netfinancie.skhttps://www.netfinancie.sk/cestovne-poistenie/

Odporúčam následne vybrať cca 3 – 4 najlepšie ponuky s balíkmi, ktoré ti vyhovujú a potom si na internete preštudovať recenzie a skúsenosti ostatných ľudí. A podľa toho zvoliť víťaza.

Ktoré poistenie odporúčam a využívam ja?

Lyžovanie - pozor na to, či je zahrnuté v cestovnom poistení

Ťažká otázka, lebo za 8 rokov cestovania som prešiel asi cez 6 rôznych poisťovní. Podmienky a limity cestovného poistenia sa každý rok menia, preto si aj ja každý rok vyberám poistenie znova a znova. V posledných rokoch mi však vyhovuje zahraničné poistenie od TrueTraveller (angličania), ale to je skôr vhodné pre ľudí, ktorí sú odcestovaní dlhodobo (teda aj rok alebo viac) a navyše s nimi treba komunikovať v angličtine.  Zo slovenských poisťovní mám výbornú skúsenosť s Unionom, ktorí mi preplatili hospitalizáciu v Kambodži spomenutú vyššie. Podľa recenzií najlepšie vychádza poistenie od Allianz – to patrí medzi najdrahšie poistenia na Slovensku, ale za kvalitu sa platí. Pri dlhších výjazdoch do zahraničia by som sa nebál odporučiť ani poistenie od AXA. Možností je však veľa a každému vyhovuje niečo iné.

Hocičo si však vyberieš, vždy to bude lepšie, ako cestovať bez poistenia. Dúfam, že ti tento článok pomohol a budeš vedieť, na čo pri poistení myslieť.  Zároveň držím palce, aby si to poistenie nakoniec aj tak nemusel využiť 😉 

5/5 - (2 votes)

Možno sa vám bude páčiť

Zanechajte mi tu koment