Nádherný zimný Spiš a Levoča. Pozri si tieto fotky a tipy na výlety a ubytovanie.

by Peter Kincel
0 Komentáre
Zimný Spiš a Levoča - tipy na výlety a ubytovanie

Rok 2018 som prežil v Ázii a cestoval po rôznych exotických destináciách od  Filipín až po Japonsko, ale vieš čo som si zvolil ako cestovateľskú bodku na záver? Naše zasnežené Slovensko.  Priateľke z Taiwanu som sa snažil za dva týždne ukázať čo najviac zo Slovenskej prírody a pamiatok a posledné dni výletu sme venovali krásnemu regiónu Spiš a mestu Levoča. V zime som tu bol prvý krát a bol som viac ako milo prekvapený. Dal som dokopy moje fotky, postrehy a informácie, aby si si podobný výlet mohol užiť aj ty.

10 tipov, čo vidieť a robiť v zime na Spiši:


1. Krásne výhľady na Spišský hrad

Spišský hrad v zime

Spišský hrad v zime

Spišský hrad je síce v zime pre turistov zatvorený, to však nebráni v tom, aby si naň človek neužil fotogenické výhľady z okolia. Hneď oproti hradu je kopček s chodníkmi, na ktorý sa vyštverháš rovno z parkoviska. V zime tu fakt veľa turistov nestretneš a môžeš sa pri fotkách kreatívne vyblázniť   Navyše má hrad v zime veľké čaro – Chen ho prirovnala z Zimohradu zo seriálu Hra o tróny 😀 

Tipy, odkiaľ si Spišský hrad v zime odfotíš najlepšie:

 • Z kopčeka oproti Spišskému hradu – vylezieš tam hneď z parkoviska.
 • Z Ostrej sklaly (Ostrá hora) – skalnatá vyhliadka, kam sa dostaneš ak budeš pokračovať ďalej od parkoviska. Stiahni si appku maps.me, kde túto vyhliadku nájdeš označenú.
 • Z okolia obce Dúbrava. Odtiaľto sa ti v dobrom počasí podarí odfotiť hrad aj s Tatrami v pozadí.
 • Medzi obcou Žehra a Spišským hradom vedie žltá turistická značka cez travertínovú kopu Dreveník. Z tejto cesty sa ti tiež naskytnú pekné pohľady na hrad.

2. Výhľady na Spiš

Výhľad na Spiš je v zime čarovný

Výhľad na Spiš je v zime čarovný

Výhľad z okolia Spišského hradu

Výhľad z okolia Spišského hradu

Najkrajšie výhľady na zasnežený Spiš sa naskytnú hlavné ráno, keď je v dolinách jemná inverzia alebo hmla. Výhľady na Spiš si môžeš užiť z prechádzok v okolí Spišského hradu a zo skalnatej vyhliadky, ktorú volajú Ostrá skala.

3. Prechádzka po meste Levoča

Historické námestie v meste Levoča

Historické námestie v meste Levoča

Asi sa so mnou nikto nebude hádať, ak poviem, že Levoča je jedno z najkrajších historických miest na Slovensku. Dokonca patrí do svetového dedičstva UNESCO.  Historické centrum tvoria mnohé renesančné stavby a prechádzka po námestí ťa vráti do histórie. Dominantou námestia je druhý najväčší kostol na Slovensku – Bazilika svätého Jakuba. No a toto všetko je navyše obklopené mohutnými zachovalými hradbami, ktoré majú dĺžku až 2,5 kilometra. Ak plánuješ navštíviť Spiš, tak mesto Levoča odporúčam ako výbornú základňu pre tvoje výlety do okolia.

4. Oltár Majstra Pavla z Levoče

oltár Chrámu svätého Jakuba - Majster Pavol z LevočeVieš kde nájdeš najvyšší gotický oltár na svete? Na Slovensku, v Levoči, v Bazilike svätého Jakuba. Už samotný kostol, kde sa oltár nachádza, je veľmi významný a patrí medzi najväčšie na Slovensku. Oltár má viac ako 18 metrov a je to naozaj impozantné dielo.

Dávnejšie pre mňa Chen robila kvíz o Slovensku a chcela ma otestovať, koľko viem o vlastnej krajine. Jedna z otázok bola práve aj o Majstrovi Pavlovi z Levoče. A tak keď Chen prišla na Slovensko, bolo pre mňa nutnosťou, aby toto dielo videla aj naživo. Zobral som ju dokonca na klasickú omšu, aby zažila viac z našej kultúry 🙂 V bazilike sa totiž konajú omše už viac ako 700 rokov. Oltár je prístupný aj pre turistov – pozri si otváracie hodiny a vstupné.

5. Mariánska hora

Mariánska hora je jedno z najznámejších a najstarších pútnických miest na Slovensku.  Na vrchole tohto kopca sa nachádza kostol s pekným výhľadom na mesto. Z centra Levoče sem vedie 2 km trasa, ktorú zvládneš za 40 – 50 minút, ale ku kostolu sa dostaneš aj autom.

6. Spišská Kapitula a Spišské Podhradie

Výhľad na mesto Spišské Podhradie

Výhľad na mesto Spišské Podhradie

Keď už budeš v tomto regióne, bola by škoda vynechať mesto priamo pod Spišským hradom – Spišské podhradie. Môžeš si tu pozrieť malé námestie s rôzne farebnými meštianskymi domami. Čo je však hlavné, súčasťou mesta je aj Spišská Kapitula s viacerými historickými budovami, ktorých dominantou je veľmi fotogenická Katredrála sv. Martina.

7. Spišská Nová Ves

Druhé najväčšie mesto na Spiši je držiteľom hneď dvoch zaujímavých rekordov. Jeho historické námestie v šošovkovitom tvare je naozaj dlhé a to dokonca až tak, že je najdlhším námestím tohto typu v Európe.  Jeho dominantou je kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý ma najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku (87 metrov).  Okrem iného sa vnútri tohto kostola nachádza aj dielo Majstra Pavla z Levoče.

8. Len kúsok od krás Slovenského raja

Zamrznuté vodopády v Slovenskom raji.

Zamrznuté vodopády v Slovenskom raji.

Osobne Slovenský raj v zime milujem. Má úplné iné čaro ako v lete, keď sa tam tlačíš na rebríkoch spolu s ďalšími stovkami turistov. V zime tu na turistických chodníkoch takmer nikoho nestretneš. Zima navyše tomuto národnému parku dodáva úplne inú atmosféru a zamrznuté vodopády a potôčiky sú nádherným dielom prírody. Tu máš moje tipy na zimnú turistiku:

 • Vstupný bod Podlesok – len 18 km z Levoče.  Odtiaľto sa v zime môžeš vydať buď na trasu Suchá Belá alebo Prielom hornádu.  Obe sú v správnom počasí a zime nádherné. Len dávaj pozor, chodníky a rebríky sú v zime ešte viac šmykľavé. Tiež si môžeš vybrať ľahšiu túru po zelenej značke na Kláštorisko.
 • Vstupný bod Spišské Tomášovce – 17 km z Levoče. Z tejto dedinky si za 30 – 40 minút na zaujímavej skalnej terasovej vyhliadke Tomášovský výhľad.

9. Mesto Spišské Vlachy a dedinka Žehra

Sú len kúsok od seba. V Spišských Vlachoch si môžeš pozrieť historické námestie. Obec Žehra je zase známa pre svoj Kostol Ducha svätého, ktorý je tiež zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Vnútri sa na stenách nachádzajú vzácne historické maľby z 13. storočia

10. Tipy na lyžovanie na Spiši

A keďže hovoríme o zime na Spiši, patrilo by sa spomenúť aj lyžiarske strediská v tomto regióne. Takže tu je niekoľko z nich:

 • Relax center Plejsy – veľmi dobre vybavené lyžiarske stredisko 2 km od mesta Krompachy. Ponúka 9 zjazdoviek všetkých náročností, niekoľko vlekov a dvojsedačkovú lanovku.
 • Ski centre Levoča – lyžiarske stredisko len 6 km od mesta Levoča. Nachádzajú sa tu 4 vleky a niekoľko zjazdoviek.
 • Ski Rittenberg – maličké stredisko vhodné pre úplných začiatočníkov len 2 km od Spišskej Novej Vsi.

Tip na ubytovanie: Hotel a Reštaurácia U Leva, Levoča

Jedným z mála benefitov, ktoré mi zatiaľ moje blogovanie prinieslo, bolo ubytovanie v rámci spolupráce v hoteli Hotel a Reštaurácia U Leva Levoča.  Je to seriózne jeden z najlepších hotelov vo svojej kategórii a som rád, že môžem urobiť  menšie promo práve im. Za všetko hovorí aj ich hodnotenie 9.1 na bookingu, takže vychválením hotela sa určite nebudem cítiť ako zapredanec.

Hotel u Leva ponúka pekné izby s výhľadom na námestie. Inak našiel si ma fotke? :D

Hotel u Leva ponúka pekné izby s výhľadom na námestie. Inak našiel si ma fotke? 😀

Reštaurácia u Leva. Majú vynikajúce jedlo a odporúčam v Levoči navštíviť, aj keď budeš v meste len na výlete.

Reštaurácia u Leva. Majú vynikajúce jedlo a odporúčam v Levoči navštíviť, aj keď budeš v meste len na výlete.

S priateľkou sme tu vyskúšali aj polpenziu a jedlo a ubytovanie sme si fakt užili. Tu sú štyri hlavné dôvody, prečo tento hotel môžem s kľudným svedomím odporučiť aj tebe:

 • Má ideálnu polohu na historickom námestí v Levoči. Z okna som mal výhľad priamo na Baziliku svätého Jakuba.
 • Parkovanie je v hoteli zadarmo. Čo je super, pretože normálne sa v centre Levoči za parkovanie platí.
 • Vynikajúce a bohaté raňajky vo forme švédskych stolov. Chen si dopriala aj klasickú slovenskú bábovku 🙂 Vychutnali sme si aj večeru v romantickom prostredí hotelovej reštaurácie.
 • Hotel sa nachádza v historických budovách meštianskych domov zo 14. storočia, takže má naozaj výnimočnú atmosféru.

Na záver: Spiš a Levoču sa oplatí navštíviť aj v zime

Spiš je krásny. Takto sme si ho len tak mobilom cvakli počas večernej jazdy do Levoče.

Spiš je krásny. Takto sme si ho len tak mobilom cvakli počas večernej jazdy do Levoče.

Na záver článku len jednoduché skonštatovanie. Zatiaľ čo väčšina turistov v zime mieri do Vysokých a Nízkych Tatier, Spiš a Slovenský raj zostávajú takmer prázdne. Takže ak nemáš rád turistické tlačenky, rád sa prechádzaš po pekných a historických miestach a miluješ zimnú zasneženú prírodu, určite sa do tohto regiónu vydaj aj v zimných mesiacoch. Ja som tu počas tohto obdobia stretol len minimum návštevníkov a bol to perfektný oddych od rušnejších miest. Navyše som opäť lepšie spoznal Slovensko. Určite to odporúčam aj tebe. Spiš je v zime naozaj čarovný.

Ďalšie zaujímavé články a tipy čo robiť na Spiši a v Levoči:

Ak sa ti článok páči a je podľa teba užitočný, nezabudni ho ohodnotiť 5 hviezdičkami alebo zazdieľať.  Dúfam, že ťa tieto tipy inšpirovali, aby si tento región lepšie spoznal aj ty 😉 

4.7/5 - (8 votes)

Možno sa vám bude páčiť

Zanechajte mi tu koment