Prečo cestujem do toho „nebezpečného“ sveta? Prečo nechcem zostať na Slovensku? Tu je moja ODPOVEĎ.

by Peter Kincel
30 komentárov
Slovenské hory

Ľudia, kamoši a rodina sa ma neustále pýtajú, prečo vždy odchádzam do toho nebezpečného sveta. Či sa nebojím. Ževraj všade je toľko zla, nenávisti, tragédií… Prečo vraj nemôžem žiť na Slovensku? Tu je moja odpoveď.

Moje cestovanie vs. pohľad na život na Slovensku

Precestoval som 52 krajín a nikde mi nikto nikdy neublížil. Ale hádaj, kde som dostal tri krát bezdôvodne na hubu? Presne tak, Slovensko. Naposledy pred rokom a pol, keď som sa na pár mesiacov zastavil v rodnej hrude. Išiel som v noci domov z párty, nič a nikoho som si nevšímal, ale zrazu ma obklopila skupinka ľudí a bum, bol som na zemi. Zložili ma ešte dva krát, nejaké baby tam vrešťali nech ma nechajú, potom sa mi podarilo ujsť. Na to nie som hrdý, ale darmo by som bol hrdina v takej „férovej“ bitke. No a takto podobne som dostal päsťou aj dva krát v minulosti. A keď sa tak zamyslím, z mojej partie majú podobnú skúsenosť viacerí kamaráti. Tiež si pamätám ako ma raz chceli zbiť náckovia len za to, že som mal na tričku znak hippies. Doteraz neviem, jak som sa z toho dokázal vysekať.

Celý rok, ktorý som žil na Taiwane, som sa len bezmocne prizeral, čo sa to tam u nás deje – zavraždia novinára a absolútne nič sa nezmení. Steroidové hovädo dokope na smrť Filipínca v centre Bratislavy a kým sa toho nechytia média, tak si vrah kľudne behá na slobode. A to ani nehovorím o tej xenofóbnej slovenskej nálade – nie je deň, kedy by som nevidel nejaký nenávistný komentár voči židom, moslimom alebo hocikomu inému, kto sa vymyká predstave klasického „hejslováka“. Darmo, predsa len 200 000 ľudí u nás volilo fašistov, prečo sa vôbec čudujem?

Vo svete sa mi veľa krát dostalo poriadnej pohostinnosti a skamarátil som sa takto s ľuďmi rôznych národností a vierovyznaní. Občas sa tak zamyslím, keby ich pozvem na Slovensko – dostalo by sa im u nás rovnakej pohostinnosti? Alebo by si ich ľudia fotili v aquaparkoch a posielali v komentároch pod fotkou do plynu (ako sa u nás už predtým stalo)? Alebo po nich hádzali dlažobné kocky (ako sa u nás tiež stalo)? Dokonca tak rozmýšľam, že keď mám priateľku z Taiwanu, usadenie na Slovenku veľmi neprichádza do úvahy. Čo keby sa tu aj ona stretala s prejavmi nenávisti voči všetkému cudziemu? Stačí sa pozrieť na slovenské nálady po obyčajnej reklame na vodku Absolut, v ktorej sa dievča čiernej pleti dovolilo označiť za Slovenku.  Toľko nenávisti (z ktorej sa chcelo človeku až grcať) nebolo na internete už dávno. Čo ak moje deti nebudú vyzerať ako bieli Slováci? To majú čakať takéto názory?

Ale jasné, teraz si možno povieš, že osobné skúsenosti a úvahy o ničom nevypovedajú a sú len prd vo vetre, tak poďme ďalej…

Zdrvujúce štatistiky o rasizme a nenávisti na Slovensku

Najprv sa pozrime na tabuľku z prieskumu, ktoré vyhotovil Inštitút pre verejné otázky (IVO):

Prieskum o rasizme na Slovensku

Človek by čakal postupom času nejaký progres, ale naopak. Ako môžeš vidieť, na Slovensku to ide z hľadiska otvorenosti voči menšinám dole vodou. Rád by som povedal, že tieto čísla sú pre mňa šokujúce, ale nie. Presne takéto nálady a xenofóbiu v dnešnej spoločnosti bohužiaľ cítiť.


Poďme na ďalší prieskumDiskriminácia v EU, ktorý vyhotovila Európska komisia. V tabuľke nižšie je porovnanie odpovedí respondentov zo Slovenska a krajín EÚ. Na ukážke nižšie je vidno, že sme oproti zvyšku únie oveľa xenofóbnejší.

Diskriminácia a otvorenosť na Slovensku - štatistika a prieskum

Aby si sa v tabuľke nemusel príliš dlho vŕtať, tu je pár štatistík:

  • 23% Slovákov v prieskume by sa cítilo nepríjemne, ak by mali ako kolegu černocha alebo aziata. V EÚ by to vadilo 6% opýtaných.
  • Až tretina Slovákov v prieskume by sa cítila nepríjemne, ak by mali ako kolegu človeka inej sexuálnej orientácie. V EÚ by to vadilo 13% opýtaných.

Ak si stále myslíš, že sme v pohode, tu sú ešte spracované mapky na základe toho istého prieskumu.  V tomto prípade otázka znela takto: Vadilo by vám, ak by vaše dieťa bolo vo vzťahu s 1. černochom 2. aziatom 3. moslimom 4. židom? A ako vidíš, Slovensko a Česko dopadlo zo všetkých krajín v prieskume úplne najhoršie.


Ale čo naša slovenská pohostinnosť? A bezpečnosť?

Legendárna slovenská pohostinnosť je podľa všetkého fakt len legenda. Možno to platí pri návšteve rodiny, alebo ak ide sused k susedovi na borovičku. Ale sme pohostinní aj voči cudzincom? Nejak sa tá pohostinnosť začína vytrácať už len pri tom, ak ide Bratislavčan na východ a naopak. A ako je to so svetom? Podľa správy, ktorú vydalo Svetové ekonomické fórum, skončilo Slovensko v kategórii „postoj populácie voči zahraničným turistom“ na krásnej 133. priečke. Zo 140 krajín zapojených do prieskumu…

Čo sa týka bezpečnosti, podľa správy o stave turizmu z roku 2017 sme z hľadiska bezpečnosti skončili na 54. mieste zo 136 skúmaných krajín.  Len pre zaujímavosť, predbehlo nás hneď niekoľko štátov, o ktorých majú Slováci predsudky a radia ich medzi krajiny, kde sa boja vycestovať – napríklad Albánsko, Rwanda, Gambia či Maroko.

Na záver

Neberte ma zle, Slovensko mám rád. Je to krásna krajina s krásnou prírodou a oproti veľkej časti sveta je u nás relatívne dobre. Ale nikdy ju nebudem považovať za niečo viac a nebudem hrdý Slovák, len kvôli tomu, že som sa tam narodil. Hrdý môžem byť na veci, ktoré som sám dokázal. To kde som sa narodil nemá s hrdosťou nič spoločné. Veď keby sa narodím len o 40 km viac na juh, tak by som bol Maďar. Respektíve „skurvený Maďar“, ako by ma mnohí Slováci nazvali.

Svet môže byť nebezpečný, ale bohužiaľ do tohto sveta patrí aj Slovakia. Aj u nás ľuďom jebe, aj u nás ťa môžu zbiť, zabiť alebo okradnúť. Niekedy len za to, že robíš správnu vec alebo si iný. Takže sa pýtam protiotázkou: Prečo potom necestovať? Prečo zostávať práve na Slovensku? Naozaj je o toľko bezpečnejšie, krajšie a otvorenejšie, že by som mal radšej zostávať u nás?
Nemyslím si. 

4.7/5 - (105 votes)

Možno sa vám bude páčiť

30 komentárov

Patricia 21. februára 2019 - 0:41

Plne suhlasim so vsetkym 👌👌👌presne tak to vidim aj ja……super clanok a nazory 😍😍

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:47

Ďakujem pekne! Som rád, že to nevidím takto sám 🙂

Odpovedať
Veronika 21. februára 2019 - 8:40

Ahoj, ja taktiez uplne so vsetkym suhlasim 👏 a tlieskam tvojmu (a aj ostatnym) clanku 👏👏👏

Odpovedať
Peter Kincel 21. februára 2019 - 21:32

Ďakujem veľmi pekne Veronika, cením si to 🙂

Odpovedať
Eva 21. februára 2019 - 9:43

pravda pravdivá…otváraš oči a mysel zaslepeným ľuďom

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:45

Vďaka. Snáď tie fakty spomenuté v článku upozornia ľudí, že tu máme isté problémy že sme na smutných prvých priečkach v ešte smutnejších štatistikách :-/

Odpovedať
Nekdo 21. februára 2019 - 9:48

ono je to autokatalyticky proces, cim viac su ludia debilnejsi, tym viac sa ti normalni stahuju prec, a ostavajuci priemer je cim dalej tym debilnejsi. na Slovensku dnes uz naozaj nezije vela normalnych ludi…

Odpovedať
Jana 21. februára 2019 - 19:58

Ahoj,
ok, rozumiem, statistika a prieskumy ukazuju nieco take. Ja nezijem uz 10 rokov na Slovensku, takisto cestujem po svete a zila som v roznych krajinach, kde su mozno statisticky tolerantnejsi ako u nas. Ale zamysleli ste sa niekto aj nad tym, preco to tak je? Cesi a Slovaci, vynimajuc tych, ktori cestuju (predpokladam, ze niesu zahrnuti v prieskume ti, ktori su vycestovani) nemaju dost financii a mozno ani dovolenky ako napr. Nemci s 30 dnami a so standardom, v ktorom ziju…
Nejdem tu pisat roman, len podotykam, ze som sa stretla s neprijatim a diskriminaciou prave v rozvinutom Nemecku. Naopak vsak Nemci, ktorych som stretla a spoznala pocas Erazmu alebo po programe Erazmus, ktori zazili to iste v cudzine ako ja a stretli sa s neprijatim, sa spravali uplne inak a prijali ma skor medzi seba.
Preto Slovakov neodsudzujem, vzdy budem hrda na to, ze som Slovenka, sme sikovny a pohostinny narod. Ak to bude v mojich silach, pricinim sa o to, aby sme mali lepsi pristup k mensinam na Slovensku.

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:31

Ahoj Jana. Áno, môže to byť aj tým, že sme na tom ekonomicky horšie a tým pádom cestujeme menej a zároveň málo ľudí cestuje k nám, takže človek niekde na Slovenskej dedine cudzinca uvidí raz za uhorský rok a má z nich len informácie (často dezinformácie) z médií. Preto sa mi napríklad páči, že EÚ podporuje mladých ľudí, aby cestovali. A nedávno ľuďom čo oslávili 18-ku, rozdávali zadarmo interrail lístok, s ktorým môžu neobmedzene cestovať po Európe. Takto dostalo šancu cestovať aj niekoľko mladých ľudí zo SLovenska. Aj toto je cesta, ako meniť myslenie mladých, aby nedelili svet na „ten vonku“ a ten „u nás“, ale brali to viac komplexne, bez strachu alebo nenávisti k všetkému cudziemu. Aj preto teda blogom navádzam viac na cestovanie, lebo často otvára oči (aj keď netvrdím, že každému). Takže dúfam, že aj ja aspoň malou mierou písaním o svete búram voči cudziemu svetu predsudky.

Odpovedať
Gabriel 22. februára 2019 - 11:30

Ahoj .
Môj názor v Zásade nemám nič proti ľudom ktorý majú inú rasu ,vierovyznanie a orientáciu pokým mne a mojej rodine neubližujú. Som rom A myslel som že sa ma rasová diskriminácia netýka. Bol som v ČR chcel som si nájsť byt realitkár ako v pohode no majiteľ prešieľ okolo mňa a realitkárovi potichu povedal že Cigána tam nechce. Ďalej Romovia alebo Cigáni v nemenovanom meste ( P) polovica z nich je vypočítavá a falošná .Chodil som s nimi do školy a zažil som tam nie moc pekné chvíle a aj po škole mne a aj mojej rodine nedali pokoj otravovali kde sa dalo preto som taký odmeraný a keď ma pozdravia tak neodzdravím a vyhýbam sa im ,Media rozširujú dezinformácie o rasách atd .No je to o ľuďoch ako sa správajú a aký postoj zaujmú .Ale ako vravíš na Slovensku je veľa zlých ľudí ale aj v iných štátoch treba si dávať pozor .No Praha ma prekvapila bol som tam len prvý krát no ľudia sa tam ku mne správali super ak niekto do mna hrkol tak sa ospravedlnil .v ČR mám kamarátov ktorý sú v pohode a skrátka nevravím že na Slovensku je až tak zle lebo aj tu sú v pohode ľudia atd naozaj avšak ak by som mohol sa presťahovať inde tak bol by som ten najšťastnejší človek na svete lebo naozaj už som dávno prestal vnímať Slovensko ako môj domov .

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:18

Ahoj Gabriel, ďakujem za tvoj koment. Veľmi ma mrzí, že si si musel zažiť takúto diskrimináciu. Veľa ľudí tieto problémy nevidí, lebo sa ich priamo nedotýkajú. Preto dúfam, že si aj tvoj komentár prečíta čo najviac ľudí a troška im tvoje skúsenosti otvoria oči. Držím palce, aby sa ti v živote darilo a domov si našiel tam, kde sa cítiš dobre a a kde budeš obklopený fajn ľuďmi.

Odpovedať
Gabriel 22. februára 2019 - 11:48

Aby som to len doplnil ,ako vravím je to všetko o ľuďoch . I keď ten pán nechcel aby sme tam bývali v tom byte avšak potom sme natrafili na skvelých susedov atď .Veľmi mi bolo ľúto že som musel ísť späť na Slovensko .I keď na Slovensku sú ľudia v pohode , no keď som navštívil Prahu tak ako som písal nehovorím že v ČR je všetko v pohode atď tiež tam sú ľudia rôzny avšak ako som písal keby som mal možnosť tak by som sa presťahoval znova do ČR :

Odpovedať
Vero 22. februára 2019 - 12:42

Moj manzel – Cernoch, moslim a z Gambie 😅. Paradoxne v “zaostalej a nevyvinutej” Afrike sa citim viac doma ako na SR. Clanok zdielam slovensko mieri riadne dolu.

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:03

Ďakujem za zdieľanie 🙂 Chápem a viem aký je to pocit cítiť sa doma niekde inde ako na SK. Už dávnejšie som si povedal, že človek nemusí mať domov len tam, kde sa narodil. Len niektorým ľuďom sa to ťažko počúva a nechápu to. Alebo len tieto problémy nevnímajú, keďže nemajú nikoho blízkeho, ktorých by sa tá xeonofóbia priamo dotýkala. Každopádne som celkom rád, že nie som sám, kto to vidí podobne. Nech sa darí 🙂

Odpovedať
sure 23. februára 2019 - 0:23

Navstivit a zit je rozdiel, ale to pochopis neskor lebo beries len to najlepsie, smotanu. Je to jednoduche, na SK sa necitis doma a tak tam nie si. Bodka. Ziadne clanky k tomu netreba.

Odpovedať
Peter Kincel 23. februára 2019 - 0:40

Neberiem len to najlepšie, ja vnímam zlé veci a problémy aj v iných krajinách, kde som strávil nejaký čas. A tiež ich hovorím nahlas. Článok som považoval za potrebný – jednak môj blog čítajú a sledujú tisícky ľudí, ktorých zaujíma hlbší dôvod, prečo netrávim viac času na Slovensku. A jednak som ním chcel upozorniť na problém, ktorý na Slovensku vidím a ktorý som doložil reálnymi číslami.

Odpovedať
Sisa 23. februára 2019 - 6:49

Mna zaujalo to Finsko vs.moslim…😱

Odpovedať
Karol 23. februára 2019 - 11:21

Zaujímavé štatistiky, len potvrdzujú realitu.

Odpovedať
Michal 24. februára 2019 - 2:26

Možno trávim na Slovensku viac času presne preto iste, prečo ty nie. A súhlasím s tebou

Odpovedať
Peter 25. februára 2019 - 10:12

To je správny prístup, nenechať tak krásnu krajinu takým ľuďom. Pred problémami sa utekalo v škôlke.

Odpovedať
Robert 4. marca 2019 - 7:15

Presne Michal!

Odpovedať
Patrick 25. februára 2019 - 16:52

Slováci sú milý dobrý s pohostinný áno?
A to kde akože?😂
Veď Slovensko je najrasistickejší štát aký poznám veď tu ľudia už od mala vštepujú svojim deťom aby boli rasisti a aby neznášali rómsku rasu a celkovo pôvod . Fašistický štát ktorý bol vytvorený len pre bielu rasu doslovne.Ako keby sa báli keď vidíš. Odloží kto nemá tu istú farbu pleti tak mi to pripadá že všetko čo je farebne je zlé.Pokiaľ sa na Slovensku ľudstvo nespamätá tak to bude krajina ktorá bude šľachtit nenávisť a ľudia sa medzi sebou pozabíjajú pre ľudskú hlúposť.Prečo nedokážu navzájom sa rešpektovať ľudia na Slovensku a neudržiavajú dobre vzťahy nechápem k čomu je dobrá táto nenávisť l.

Odpovedať
Patrick 25. februára 2019 - 16:53

Slováci sú milý dobrý s pohostinný áno?
A to kde akože?😂
Veď Slovensko je najrasistickejší štát aký poznám veď tu ľudia už od mala vštepujú svojim deťom aby boli rasisti a aby neznášali rómsku rasu a celkovo pôvod . Fašistický štát ktorý bol vytvorený len pre bielu rasu doslovne.Ako keby sa báli keď vidia niekoho kto nemá tu istú farbu pleti tak mi to pripadá že všetko čo je farebne je zlé.Pokiaľ sa na Slovensku ľudstvo nespamätá tak to bude krajina ktorá bude šľachtit nenávisť a ľudia sa medzi sebou pozabíjajú pre ľudskú hlúposť.Prečo nedokážu navzájom sa rešpektovať ľudia na Slovensku a neudržiavajú dobre vzťahy nechápem k čomu je dobrá táto nenávisť l.

Odpovedať
Maros Jantech 25. februára 2019 - 21:17

Neprešiel som sice toľko krajín, no par krajín som stihol spoznať. Žil som sedem rokov v Nemecku, dva roky v Rakusku, niečo vyše roka v USA. Navštivil som JAR, Egypt, Thajsko a ešte niekoľko krajin. Každa krajina ma niečo doseba, plusy-minusy. Nebudem to naťahovať, som rad na Slovensku, mam rad Slovakov, Slovensko milujem.

Odpovedať
Robert 4. marca 2019 - 7:13

Ahojte. Ja s článkom súhlasím, a problémy, ktoré sú v ňom spomenuté vidím tiež. Ja osobne som nikdy nemal problém s násilím na vlastnej osobe, zrejme som nebol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Cestoval som veľa. Žil som rok v Čechách, 7 rokov v USA, potom prišlo Nórsko, Rusko a európske krajiny. Každá krajina má svoje črty a typické prejavy svojich obyvateľov. Aj napriek tomu si však myslím, že všetko je o ľuďoch. Nedá sa povedať, že jeden národ je horší, iný lepší. V každom sú kvalitní aj menej kvalitní ľudia, a to aj v rámci vierovyznania, rasy, pohlavia, sociálneho postavenia. Chcem však napísať, že všetky tieto spomenuté problémy sa nevyriešia tým, že schopní ľudia budú z krajiny utekať. Je jednoduché odísť tam, kde je „lepšie“. No zostať a pričiniť sa o to, aby sa to tu zmenilo chce zase úplne iný postoj a otvorené vedomie. Mne taktiež nič nehovorí patriotizmus, narodovectvo a neopodstatnená hrdosť byť súčasťou nejakého národa alebo skupiny. No ja som sa z cudziny vždy vrátil rád, nie preto, že by som bol patriot, ale preto, že mám Slovensko rád tak ako jeho kultúru, tradície, prírodu a mnohých ľudí. Je však veľká pravda, že cestovanie učí človeka byť otvorenejsim a vedieť si na otázky života a každodenného fungovania
vytvoriť vlastný názor a byť objektívnejší. Ak ma niekedy opäť chytí cestovná horúčka, určite sa vyberiem do sveta, ale opäť sa vždy rád vrátim.

Odpovedať
Lubka 10. marca 2019 - 2:05

Ahoj Peto! Dakujem za posttrehy v tvojom clanku. Neviem kolko mas rokov, ale ja som uz ta starsia generacia, ktorej mozez dakovat za to, ze mozes cestovat. Ked sme boli mladi, tak sme tiez snivali a chceli sme vidiet svet, ale cez komunizmus sa to nedalo. Nasa generacia zosadila komunizmus a nasadila, „slobody.“ Verim tomu, ze sa stale najdu slovaci, co nie len snivaju, ale aj konaju. Aj ked nezijem na Slovensku uz polovicku zivota, som hrda, ze som (cesko)slovenka. Pre jediny dovod, lebo verim tomu, ze ak si pre krajinu urobil vela, tak ta krajina bude vzdy tou tvojou. Najlepsie opisane, to o co sa naozaj staras, budes aj raz milovat. Potrva roky, generacie kym sa zmyslanie o ktorom pises zmeni. No ja sa nevzdavam, ved som zila cez rozne druhy vlady a v roznych krajinach. Dufam, ze sa najde dalsia generacia, ako nasa, ktora otoci smer nasej krajiny k lepsiemu.

Odpovedať
Ivan 27. marca 2019 - 17:09

Nevidím zmysel tvojho článku. O čo tu ide? Vytiahol si všetku čiernou z netu a svoje osobné skúsenosti a a vykreslil si nás Slovákov ako najhorší druh na svete. Osobné sa ma to akože aj dotklo. Kecat vie každý. Kopa reči a skutek utek. Takychto odborníkov tu máme dost. Snažto nejak zmeniť. A keď sa ťa bude niekto niekedy pýtať odkiaľ si odpoveď by mala byť: z krásnej prírody a zo mňa sameho na ktoreho som hrdý.

Odpovedať
Peter Kincel 27. marca 2019 - 22:42

Pointa článku je jednoduchá. Že Slovensko oproti zvyšku sveta nie je nijak špeciálne, že aj u nás človek môže dostať na hubu, tak ako kdekoľvek inde (aj keď niekde sú tie šance väčšie, niekde menšie). A napísal som, čo je u nás zle. Či nemal by som na to upozorniť, len za to že ide o Slovensko? O negatívnych veciach píšem aj čo sa týka iných krajín, napríklad čo je zlé na Taiwane: https://cestujposvete.sk/10-veci-ktore-ma-seru-na-zivote-na-taiwane/. Všade je niečo, niekde bordel, inde chcú ľudí ošklbať, u nás je to zase xenofóbia a homofóbia. O každej krajine sa snažím vyjadrovať objektívne a poukazovať aj na to, čo je tam na hovno. Prečo by som mal pri Slovensku robiť výnimku? Rastúcu xenofóbiu ukázali aj posledné voľby, kde 25% ľudí volilo kandidátov, ktorí strašia homosexuálmi a černochmi z Afriky. Teda ich volil každý 4 volič. Sorry, ja osobne toto vnímam ako problém. Ale nikde nehovorím, že sme najhorší druh na svete. Len to, že v tolerantnosti oproti väčšine Európy poriadne zaostávame.

A tu je moje vyjadrenie, čo robím pre zlepšenie situácie:
➡️ V prvom rade som stále Slovák. Vyrástol som v tejto krajine a svoj dlh jej plánujem splatiť. Nech som kdekoľvek na svete, pracujem pre slovenských klientov, platím u nás dane a sociálku. A neplánujem to meniť, napriek tomu, že by som vedel ušetriť peniaze jednoducho tým, že by som si spravil živnosť v inej krajine.

➡️ Upozorňujem na problémy. To je aj prípad tohto kontroverzného článku. Mnoho ľudí sa možno po takom článku zamyslí a bude sa to snažiť zmeniť.

➡️ Snažím sa veci meniť. Napríklad inšpirujem ľudí k cestovaniu. Cestovanie je podľa mňa jeden z najlepších liekov na to, aby ľudia nemali predsudky. Čím skôr človek začne cestovať, tým skôr príde do styku s inými národmi, vierovyznaniami či kultúrou a začne sa na veci pozerať inak.

➡️ Keď som na Slovensku, chodím voliť. Nepičujem z gauča, ale idem sa vyjadriť aspoň takto. A keďže sa mi nepáči xenofóbne smerovanie Slovenska, tak volím ľudí, ktorí okolo seba neprskajú nenávisť na každú stranu.

➡️ Blogovaním sa snažím búrať mylné predstavy a predsudky o rôznych krajinách a ľuďoch v nich.
Napríklad článkom o Iráne: https://cestujposvete.sk/carovny-iran-tieto-fotky-a-informacie-ta-presvedcia-aby-si-tam-vycestovala-aj-ty/

➡️ Snažím sa čitateľov priviesť aj k zamysleniu nad tým, či niekedy nie sme zbytočne voči sebe nepríjemní aj kvôli blbostiam, keď sa napríklad zbytočne snažíme zaškatuľkovať jeden druhého. Viď tento článok: https://cestujposvete.sk/na-zamyslene-zbytocne-rozdelovanie-na-turistov-a-cestovatelov-hejty-v-cestovatelskych-skupinach/ (po jeho zverejnení mi pár ľudí napísalo, že prehodnotilo svoje „hejterské“ správanie).

🤔 Je mi jasné, že by sa dalo robiť aj viac. Ale pevne verím, že čím viac ľudí ma sleduje a čím majú moje články väčší dosah, tým viac má zmysel písať o svete, cestovaní, iných kultúrach a búrať takýmto spôsobom v ľuďoch predsudky.

Odpovedať
Ivan 28. marca 2019 - 16:16

Odpoveď ktorú si mi dal mal byť písaný ako článok. Nie tie štatistické kecy a omáčky. Má pointu, tvoje hodnoty a víziu. všetko dobré. Možno sa niekedy stretneme na pive a s úsmevom na tvári.

Odpovedať
Lubo 8. februára 2020 - 4:16

Bravo, Peto!

Citat z jedneho tvojho komentara pod clankom:

„Len niektorým ľuďom sa to ťažko počúva a nechápu to. Alebo len tieto problémy nevnímajú, keďže nemajú nikoho blízkeho, ktorých by sa tá xeonofóbia priamo dotýkala.“

Toto vnimam aj ja, ked pocuvam pozitivne nazory mojej rodiny, ci kamosov na Slovensko. Nemaju s tym osobnu skusenost, tak si myslia, ze ten problem neexistuje.

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment