10 pravidiel zodpovedného cestovania alebo ako si turizmom nezničiť planétu

by Peter Kincel
0 Komentáre
10 pravidiel zodpovedného cestovania

Cestovanie nikdy nebolo lacnejšie, dostupnejšie a ľahšie ako teraz. Aj to je dôvod, prečo masový turizmus rastie a oproti roku 2000 ľudia do zahraničia cestujú dvojnásobne viac (v roku 2017 to bolo až 1,3 miliardy zahraničných tripov). Podľa štatistík turizmus spôsobuje až 8 percent všetkých emisií. A to je len jeden z mnohých dopadov turizmu na planétu.

Ako bloger sám k cestovaniu a turizmu inšpirujem, preto cítim určitú zodpovednosť. Preto som sa rozhodol napísať článok o 10 pravidlách zodpovedného cestovania. Nájdeš tu štatistiky, zaujímavosti a hlavne tipy, ako sa správať na cestách zodpovednejšie a tým chrániť svet aj pre ďalšie generácie. Cestovanie stále považujem za super aktivitu s mnohými pozitívami. Treba sa však zamyslieť nad tým, ako to robiť tak, aby sme planétu a jej obyvateľov v cudzích krajinách ovplyvňovali čo najmenej. Ani ja sám nie som chodiaci príklad zodpovedného turistu a preto som tento text napísal aj kvôli sebe. A to je aj jedna z myšlienok článku – vždy treba začať od seba. Koniec rečí, poďme na to!

01. Vyhýbaj sa letom na krátke vzdialenosti

Vyhýbaj sa letom na krátke vzdialenosti

Cestovanie lietadlom na kratšie vzdialenosti je jeden z najmenej ekologickejších spôsobov cestovania. Napríklad pri lete z Bratislavy do Paríža pripadá na 1 pasažiera až 222 kg oxidu uhličitého. To je toľko, koľko na 1 pasažiera pripadne, ak cestu absolvuje 8,5 krát vlakom. Až 25% všetkých emisií z lietania vzniká pri vzletoch a pristávaní. Lietať sa teda s ohľadom na životné prostredie oplatí až pri dlhých vzdialenostiach.

Fakty a štatistiky o lietaní a vplyve na životné prostredie

 • Podľa webu Flight Radar 24 sa každý deň uskutoční 150 – 200 tisíc letov. Doterajší rekord padol v júni 2018, keď bolo vo vzduchu zaznamenaných 202 157 letov.
 • Na jeden transatlantický let sa spotrebuje asi 60 tisíc litrov paliva. To by priemernému motoristovi stačilo na 50 rokov jazdenia.
 • Momentálne lietadlá môžu len za 2 – 3% všetkých emisií. Podľa odhadov sa však do roku 2040 počet lietadiel zdvojnásobí.

Ako na to ísť zodpovedne?

Pri krátkych vzdialenostiach je ekologicky zodpovednejšie cestovať autobusom, vlakom alebo plne obsadeným autom. Tiež si rozmysli, či chceš niekam fakt letieť, alebo si kúpil letenku len kvôli tomu, že stála 2 € a nakoniec nikam nepoletíš 😉

Užitočné odkazy:
 • Ecopassenger – Jedna z najpresnejších ekologických kalkulačiek na výpočet emisií (vypočíta, čo bude pre vašu cestu najlepšie riešenie z hľadiska životného prostredia). Stačí zadať odkiaľ kam cestujete.

02. Aj po prílete rozmýšľaj nad ekologickým cestovaním

Po prílete rozmýšľaj nad ekologickou dopravou

Jedným z ďalších bodov ako šetriť životné prostredie je porozmýšlať nad tým, ako sa vhodne dostať z bodu A do bodu B. Naozaj potrebuješ ísť sám taxíkom alebo prenajatým autom? Obyčajné využitie hromadnej dopravy produkuje niekoľkonásobne menej škodlivých emisií.

Fakty a štatistiky o klasickej doprave

 • Modernejšie naftové motory vyprodukujú cca 1 kg oxidu uhličitého na 10 km. Logicky – čím viac ľudí je v aute, tým je zaťaženie pre prírodu na 1 pasažiera menšie.
 • Pri rovnakej vzdialenosti (10 km) na bicykli je to len 0,053 kg oxidu uhličitého na človeka.
 • Podľa TransitScreen auto s jedným pasažierom vyprodukuje o 50% oxidu uhličitého viac, ako pripadá na 1 pasažiera v autobuse. A až o 336% viac ako na 1 pasažiera vo vlaku.

Ako na to ísť zodpovedne?

Mnohé mestá pri vhodnom plánovaní pobeháš aj pešo. Jednak je to zdravé (človek by mal denne urobiť aspoň 10 000 krokov) a ešte aj ušetríš. Tiež si dopredu pozri, či sa v cieľovej destinácii nedá prenajať bicykel. V mnohých modernejších mestách dnes už bežne existuje aj služba bike sharing – teda stojany, kde si za malý poplatok môžeš požiť bicykel. Je to veľmi lacné a dokonca spoznáš destináciu na bicykli oveľa lepšie.

Užitočné odkazy:

03. Poupratuj po sebe smeti

Poupratuj po sebe smeti a odpad

Ja viem, otrepané pravidlo. Znečisťovanie planéty je však dlhodobý problém, ktorý si treba stále pripomínať. Do oceánu sa každý rok dostane až 8 miliónov ton plastu. Ale vedel si, že najpočetnejším odpadom v oceánoch sú cigaretové špaky? Nedopalky patria medzi najvyhadzovanejšie predmety na svete. Cigaretový filter sa pritom môže rozkladať až 5 rokov. Dávaj pozor, čo po sebe kde zanecháš.

Fakty o znečistení planéty a oceánov

 • Aj keď po sebe zanecháš len jeden predmet, tak môže „ohaviť“ prírodu roky. Plastová flaša sa rozloží po 450 rokoch, plechovka po 200 rokoch a cigaretový filter sa rozkladá 1 – 5 rokov.
 • Zodpovednosť za znečistenie vo svete nenesú samotní turisti. Viac ako polovica všetkých plastov pochádza z 5 zemí: Čína, Indonézia, Filipíny, Thajsko a Vietnam. 75% percent odpadu sa dostane do riek a oceánov tak, že ich ľudia len tak odhodia na zem. Napriek tomu, že s tým musia urobiť niečo samotné krajiny, je pekné začať od seba a ísť v mnohých destináciách príkladom.
 • Pred pár rokmi jedna štúdia odhalila, že v oceánoch pláva až 268 000 ton plastu.

Ako na to ísť zodpovedne?

Riešenie je jednoduché. Vždy maj pri sebe tašku alebo vrece na odpad, do ktorého pozbieraš svoje smeti. Aspoň raz za čas zober smeti aj po druhých. Urob to pre lepší pocit aj pre prírodu. Ak si fajčiar, nezabudni tiež zbierať svoje špaky a nos si svoj prenosný popolník (napr. menšiu fľašu).

Užitočné odkazy:

04. Škodlivé turistické aktivity

Škodlivé a neetické turistické aktivity

Informácie o krutom správaní k zvieratám v rôznych turistických centrách prenikajú na internet každý deň, napriek tomu stále vidíme fotky turistov pri uspatých tigroch alebo z jazdy na slonovi. Ďalším problémom sú aj organizované treky a horské výstupy, pri ktorom po sebe cestovky zanechajú na horách množstvo odpadu.

 • Podľa výskumu je kvôli turistickému priemyslu kruto zaobchádzané až s 550 000 divokými zvieratami.
 • Podľa odhadov až 110 miliónov turistov navštívi atrakcie, kde je so zvieratami zaobchádza neprimerane

Ako na to ísť zodpovedne?

Predtým ako podnikneš podobné aktivity (jazda na slonovi, fotka s tigrom, atď), tak si dobre zisti, či tým nepodporíš biznis, kde s zvieratami zaobchádzajú kruto. Pri organizovaných výstupoch na hory si vždy vyber agentúru, pri ktorej budeš vedieť, že sa k prírode správa šetrne.

Užitočné odkazy:

05. Rešpektuj cudzie kultúry a pravidlá

Rešpektuj cudzie kultúry a pravidlá

Zodpovedný cestovateľ si uvedomuje, že v cudzej krajine je len hosť a preto by mal rešpektovať nastavené pravidlá. Niekde je to zákaz alkoholu a cigariet, inde sú pravidlá odvodené od náboženstva a týkajú sa napríklad oblečenia alebo obmedzenia vstupu do náboženských stavieb. Rešpektovaním pravidiel si cestovatelia v zahraničí nespravia zlé meno a domáci k nám budú pristupovať lepšie.

Ako na to ísť zodpovedne?

Pred vycestovaním si dôkladne naštuduj čo v cieľovej destinácii robiť a nerobiť. Zisti si, ako sa vhodne obliecť, či je prípustné vyjadrovanie k politike alebo náboženstvu, alebo či nie je zakázaná konzumácia alkoholu. Chovaj sa zodpovedne a vyhneš sa problémom 🙂

Užitočné odkazy:
 • S tým, na čo si dať v cudzej krajine pozor mi vždy pomôže Wikitravel

06. Neprodukuj ďalší odpad

Neprodukuj ďalší odpad

Počul si už o filozofii Zero Waste? Ide o to, aby si po sebe odpad nielen zbieral, ale hlavne žiadny neprodukoval. Priemerný Európan za rok vyprodukuje 480 kg odpadu. Princípy Zero Waste nás chcú nasmerovať k tomu, aby sa toto číslo blížilo k nule. Niektoré štatistiky hovoria, že do roku 2025 sa odpad v oceánoch strojnásobí. Najvyšší čas sa zamyslieť, koľko odpadu denne vyprodukujeme.

Ako na to ísť zodpovedne?

Namiesto každodenného kupovania plastových fliaš s vodou, si nos len jednu, ktorú si pravidelne v hoteli doplníš. V obchode a bufete odmietni plastovú igelitku, jednorázový príbor alebo slamku. Na cesty si so sebou nos vlastný pohárik, misku a príbor. Neprodukuj zbytočný odpad.

Užitočné odkazy:
 • Skvelé tipy, štatistiky a všetko ohľadom životného štýlu bez tvorenia odpadu nájdeš napríklad na Zero Waste Slovakia

07. Nedávaj peniaze deťom na ulici

Nedávaj peniaze deťom a žobrákom na ulici

Akokoľvek tvrdo to znie, ale tým, že budeš dávať peniaze žobrajúcim deťom na uliciach, absolútne ničomu nepomôžeš. A to aj v prípadoch, ak deti nevyzerajú ako žobráci ale predávajú suveníry. Peniaze väčšinou neputujú deťom, ale ich “zamestnávateľom”. Darovaním peňazí deťom navyše túto aktivitu podporíš, turistov budú brať ako chodiace peňaženky a v rozvojových krajinách sa ešte viac stratí motivácia chodiť do školy a byť gramotný.

Ako na to ísť zodpovedne?

Ak chceš zlepšiť situáciu v krajine, prispej radšej na overenú charitu, aby si sa uistil, že peniaze alebo hmotné dary pôjdu tam, kam majú a reálne deťom pomôžu.

Užitočné odkazy:
 • Ak chcete pomôcť, môžeš napríklad prispieť slovenskej humanitárnej organizácii Magna, ktorá pomáha práve deťom v núdzi
 • Zamyslenie nad tým, či podporovať alebo nepodporovať žobrajúce deti

08. Nebuď hovädo a rozmýšľaj

Správaj sa zodpovedne a nie ako hovädo

Domáci obyvatelia v mnohých metropolách postupne začínajú turistov nenávidieť, hlavne kvôli ich nevhodnému správaniu. Vysmiate selfie fotky na pamätníkoch holokaustu, opití turisti grcajúci na námestiach do fontány a hlučné párty v Airbnb ubytovaniach v centre mesta, rovno vedľa rodinných bytov. Zamyslime sa nad tým, ako domácim občas znepríjemňujeme život v ich vlastnom meste.

Ako na to ísť zodpovedne?

Aj cestovanie za párty životom a zábavou môže byť zodpovedné. Zabávaj sa na miestach, ktoré sú na to vyhradené, nerob v noci na uliciach hluk a správaj sa k okoliu s rešpektom. Tiež pozor na to, kde si robíš bláznivé fotky a selfíčka.

09. Šetri vodou a energiami

Šetri vodou a energiami

Zatiaľ čo v strednej Európe splachujme pitnou vodou, v mnohých krajinách a oblastiach panuje vodná kríza. 844 miliónov ľudí na svete nemá prístup k pitnej vode. OSN varuje, že v roku 2050 môže nedostatkom vody trpieť až 5 miliárd ľudí. Buďme preto s energiami opatrní a pri cestovaní (ale aj doma) skúsme vodou viac šetriť.

Ako na to ísť zodpovedne?

Hlavne v krajinách, kde hrozí vodná kríza, skús v hoteloch obmedziť dlhé sprchovanie alebo napustenú vaňu. Pri umývaní zubov zastav tečúcu vodu – to je jeden z najčastejších spôsobov plytvania. Keď odchádzaš mimo hotela, nezabudni vypnúť svetlá a klimatizáciu.

Užitočné odkazy

10. Informuj o zodpovednom cestovaní aj ďalších ľudí

Informuj o zodpovednom cestovaní

Vidíš aj ty problém v tom ako turizmus a cestovanie často škodí našej planéte, prírode aj domácemu obyvateľstvu? Pouč a informuj aj ty ostatných cestovateľov o tom, ako cestovať zodpovednejšie. Či už poukázaním na nepríjemné štatistiky o znečistení planéty, upozornením na kruté správanie k zvieratám v turistických destináciách, alebo len jednoduchým zdieľaním tohto článku. Cestujme po svete zodpovedne a s rozumom.

Ďalšie užitočné informácie o zodpovednom cestovaní:

5/5 - (7 votes)

Možno sa vám bude páčiť

Zanechajte mi tu koment