Ako na Filipíny bez cestovky? 20 otázok a odpovedí, ktoré musíš vedieť

by Peter Kincel
5 komentárov
Cestovanie na Filipíny bez cestovky

Všetky potrebné informácie o cestovaní na Filipíny bez cestovky na jednom mieste. Chceš vedieť ako na víza, letenky, či ubytovanie? Zaujímajú ťa ceny, jedlo alebo bezpečnosť? Pripravil som pre teba užitočný článok s 20 detailnými odpoveďami na najčastejšie otázky o tomto cestovateľskom raji.

Na Filipínach na teba čakajú nádherné pláže a lagúny, azúrové more, fascinujúci podmorský svet, šnorchlovanie s korytnačkami a žralokmi, milí ľudia a úžasné vodopády. To všetko môžeš zažiť aj bez cestovky.

Obsah článku:

1. Kedy na Filipíny vycestovať?

Ostrov Bohol. Kedy vycestovať na Filipíny?

Filipíny sú rozsiahle (viac ako 7000 ostrovov), preto sa môže najlepší čas na vycestovanie líšiť v závislosti od oblasti. Vo všeobecnosti je na Filipínach turistická sezóna od konca novembra do konca mája. Vtedy je na väčšine územia obdobie sucha, teda riziko tajfúnov a zrážok je menšie a ty si môžeš užiť viac slnka.  Úplný východ Filipín má zase naopak lepšie počasie v letných mesiacoch a najviac zrážok od decembra do marca. Počasie môže byť aj v turistickej sezóne premenlivé a na predpovede sa v trópoch nikdy nespoliehaj na 100%. Aj keď hlásia pršanie na každý deň, môže byť krásne slnečno a naopak.

Odporúčania, kedy vycestovať na Filipíny:

 • Populárne destinácie ako Palawan, Coron, Cebu, Bohol, Malapascua, Boracay je najlepšie navštíviť v turistickej sezóne od konca novembra do mája.
 • Východ Filipín, kde sa najčastejší chodí na surferský ostrov Siargao, je najlepšie navštíviť v letných mesiacoch.
 • V turistickej sezóne sú aj najvyššie ceny, takže kto chce šetriť, odporúčam cestovať na začiatku alebo na konci sezóny. Prípadne úplne mimo sezóny, ale to prináša risk horšieho počasia.
 • Počas Vianoc a nového roka môžu byť Filipíny preplnené turistami.  To znamená vyššie ceny a veľká obsadenosť ubytovania.
 • Úplne najviac sú Filipíny preplnené počas veľkonočných sviatkov. Filipínci sú veľkí kresťania a je to pre nich najväčší sviatok v roku. Mnoho z nich cestuje v tomto čase tiež. Počas veľkej noci sú letenky medzi ostrovmi a ubytovanie drahšie.

2. Potrebujem víza?

Víza na Filipíny. Čokoládové hory na Bohole.

Nie! Slováci a Česi majú na Filipíny bezvízový vstup na 30 dní. Takže ak tvoj pobyt na Filipínach nepresiahne 30 dní,  nemusíš nič platiť a vybavovať. Pre bezproblémovú cestu však treba myslieť na pár vecí. Pozri sa, čo potrebuješ a ako to prebieha:

 • Pred odletom na Filipíny sa uisti, že má tvoj pas platnosť minimálne ďalších 6 mesiacov od dátumu, kedy sa vrátiš domov. Ak nie, vybav nový (starý si stále môžeš nechať – Slováci môžu mať dva cestovné pasy) 
 • Pred odletom si nezabudni doma vytlačiť spiatočnú letenku (prípadne hocijakú jednosmernú letenku preč z Filipín), ktorá ti bude slúžiť ako dôkaz, že krajinu do 30 dní aj naozaj opustíš. Bez tejto letenky ťa nemusia pustiť do lietadla.
 • V lietadle alebo na letisku potom vyplníš jednoduchú „arrival card“, kde napíšeš zopár údajov o sebe a o tom, ako a odkiaľ si priletel na Filipíny.
 • Arrival card a pas predložíš na pasovej kontrole a dostaneš pečiatku na 30 dňový pobyt. Hotovo!

Čo ak chcem na Filipínach zostať dlhšie ako 30 dní? Máš tri možnosti:

 1. Odletíš a priletíš naspäť: Z Filipín si môžeš spraviť výlet do niektorej z okolitých krajín (najlacnejšie letenky bývajú spravidla na Taiwan). Po prílete naspäť opäť dostaneš pečiatku na bezvízový 30 dňový pobyt.
 2. Víza si môžeš predĺžiť na niektorom z imigračných úradov na Filipínach. Imigračné úrady sú po celej krajine, ich zoznam nájdeš na oficiálnej stránke. Nezabudni sa slušne obliecť, v plavkách a šľapkách ťa tam nemusia pustiť. Predĺženie víz na ďalších 29 dní stojí približne 2100 pesos (42 €).  Na viac mesiacov sú poplatky samozrejme vyššie. Podľa aktuálnych informácií (Január 2018) sa nedá priplatiť za vybavenie na počkanie, preto si treba na predĺženie víz vyhradiť niekoľko dní.
 3. Najlacnejšie riešenie: Víza na viac ako 30 dní si môžeš vybaviť na Honorárnom konzuláte Filipínskej republiky, ktorý sídli v Bratislave.  Trojmesačný vstup napríklad stojí len 27 €. Ďalšie ceny a informácie nájdeš na webe konzulátu.   Pre vybavenie víz si s nimi treba dohodnúť čas stretnutia.  Poznámka: Odporúčam ich kontaktovať telefonicky, na mail mi neodpovedali. Mne bohužiaľ víza nestihli vydať, nakoľko mali aktuálne dovolenku. Odporúčam ich kontaktovať zavčasu a dohodnúť si osobnú návštevu čím skôr

3. Ako sa dostanem na Filipíny? Koľko stoja letenky?

Ako sa dostanem na Filipíny? Raj na Boracay.

Na Filipíny sa dostaneš letecky z Budapešti alebo Viedne. Dobrá a primeraná cena za spiatočnú letenku je cca 500 €. Ak nájdeš letenky za 300 či 400 €, určite s kúpou neváhaj. Maj na mysli, že na Filipíny sa z nášho okolia nelieta priamo, preto sa priprav na kratšie, či dlhšie prestupy.

 • Pri hľadaní leteniek zadávaj ako hlavnú destináciu Manilu (hlavné mesto Filipín), kde sa lieta najčastejšie.
 • Ako finálnu destináciu môžeš skúsiť aj letisko v Cebu. Špeciálne odporúčam, ak už si v Ázii. Veľa lacných letov je priamo na Cebu.
 • Pre odchytenie dobrej ceny sleduj overené portály s lacnými letenkami ako Letenkyzababku.sk a Kadetade.com. Ja sledujem aj Pelikán.sk a Studentagency.sk, cez ktorých som neraz našiel lacné lety.
 • Skús si cestu a letenky nakombinovať s vyhľadávačom lacných leteniek. Ja najčastejšie používam Kiwi.com. Ak tam nájdeš dobré ceny, letenky si potom kupuj už priamo na stránkach leteckých spoločností – ušetríš pár desiatok eur navyše (pozor, tieto vyhľadávače často zhŕňajú lowcostové lety, v ktorých nie je zahrnutá podpalubná batožina a strava a treba to dokúpiť zvlášť)

Ako pokračovať z Manily? Vnútroštátne lety na Filipínach.

Po prílete do Manily sa pravdepodobne budeš chcieť dostať do ďalšej destinácie (Manila je škaredé mesto a ak si ho chceš pozrieť aj napriek tomu, potrebuješ maximálne 1 – 2 dni). Keďže Filipíny sa rozprestierajú na mnohých ostrovoch, vnútroštátnym letom sa nevyhneš.

Či už sa chceš dostať na Palawan, Cebu, Boracay alebo hocikam inam, letenky môžeš bookovať v týchto 3 leteckých spoločnostiach: Cebu Pacific, Air Asia a Philippine Airlines. S týmito tromi nízkonákladovými spoločnosťami sa dostaneš všade. Oplatí sa sledovať a porovnávať ceny na všetkých troch. Raz je lacnejšia jedna spoločnosť, inokedy druhá. Letecká doprava z Manily na iné ostrovy zaberie približne 30 minút až 2 hodiny, záleží od toho kam idete.

Pár tipov pre vnútroštátne lety:

 • 1 vnútroštátny prelet ma vyšiel v priemere cca 30 Eur aj s podpalubnou batožinou. Snaž sa hľadať letenky približne v tejto cene. Niektoré cieľové destinácie ako Coron alebo Caticlan však môžu byť o dosť drahšie.
 • Vnútroštátne lety často meškajú, preto si prestupy vhodne naplánuj. Napríklad ak ideš domov a máš prestup v Manile, nechaj si tam časovú rezervu aspoň niekoľko hodín.
 • Mne sa letenky podarilo za dobrú cenu kúpiť približne dva mesiace dopredu. Niektorí cestovatelia však za rovnakú cenu kúpili rovnaký let aj deň pred odletom. Ak však chceš mať väčšiu istotu pri plánovaní bez nečakaných prekvapení, bookuj letenky dlhšie vopred.
 • Povolená váha príručnej batožiny je v každej spoločnosti iná, najmenej je to v Cebu Pacific a Air Asia – 7 kg. Veľmi sa s tým však netráp, každý na to serie 😉

4. Potrebujem očkovanie? A čo malária?

Palawan, ostrov Candlao. Potrebujem očkovanie na Filipíny? Hrozí na Filipínach malária?

Žiadne očkovanie nie je povinné. Ako aj do iných krajín v Juhovýchodnej Ázii sa však odporúča aspoň Hepatitída (žltačka) A + B.  Tu však pozor, aby si stihol očkovanie včas: Celý postup trvá 6 mesiacov, pred cestou by si mal stihnúť aspoň prvé dve dávky, ktoré sú v rozostupe 1 mesiaca. Poslednú vakcínu dostaneš po 5 mesiacoch, tá stačí aj po návrate domov. Následne by si mal byť chránený 20 rokov. Cena za tieto tri vakcíny je 150 Eur. Niektoré poisťovne ti preplatia časť nákladov (napríklad Dôvera ti preplatí polovicu). V menšej miere sa tiež odporúča očkovanie proti tetanu, brušnému týfusu, či žltej zimnici.

Nebezpečenstvo malárie sa vyskytuje skôr mimo turistických oblastí v hustých pralesoch.  Proti malárii očkovanie neexistuje, môžu sa však užívať antimalariká. Keďže riziko nakazenia Maláriou je na Filipínach skutočne nízke, určite užívanie antimalarík neodporúčam. Môžu spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, ktoré ti pokazia dovolenku. Väčšou hrozbou je horúčka dengue, ktorá je podobne ako malária prenášaná komármi a jej symptómy sú podobné. Určite si zober kvalitný repelent s vysokým obsahom DEET látky. Zloženie nájdeš na obale repelentu. Odporúča sa aspoň okolo 25 – 50 % DEET) .

5. Ubytovanie na Filipínach?

Hotel na Bohole s bazénom. Ako na ubytovanie na Filipínach?

Filipíny ti ponúknu ubytovanie vo všetkých kategóriách, od lacných hostelov až po luxusné rezorty. Výber je naozaj len na tebe.

Kedy si rezervovať ubytovanie?

 • Ak plánuješ cestovať v turistickej sezóne, odporúčam ubytovanie vyhľadať a rezervovať niekoľko týždňov až mesiacov vopred. Budeš mať oveľa väčší výber.
 • Osobne preferujem rezerváciu ubytovania cez internet, kde si môžeš prečítať recenzie ostatných hostí a zistiť, či má hotel schopný internet, či je čistý, aké sú raňajky a podobne
 • Ak máš dostatok času, môžeš si priamo v cieľovej destinácii pohľadať niečo na vlastnú päsť. Výhoda: Vidíš hotel naživo a ak ťa baví zjednávať ceny, môžeš pekne ušetriť. Nevýhoda: Niekedy je takéto behanie od hotela k hotelu veľmi zdĺhavé.

Ceny ubytovania

Sú veľmi rozličné. Napríklad na Palawane nájdeš naozaj lacné ubytovanie v Puerto Princesa. Tam ale nenájdeš tú pravú filipínsku dovolenku s krásnymi plážami ako z katalógu. Takže musíš ísť napríklad do El Nido na sever Palawanu, kde je cena za ubytovanie dvojnásobná až trojnásobná. A úplne logicky, hotel v zapadnutej uličke v meste El Nido bude oveľa lacnejší ako bungalov priamo na pláži.

Ja spávam vždy v tých najlacnejších hoteloch a v priemere ma ceny na Filipínach vychádzali takto:

 • Ak som spal v Guest House (v hosteli), za posteľ v spoločnej izbe som zaplatil 7 Eur.
 • Keď som cestoval s kamarátmi, dvojlôžková izba vyšla približne 20 Eur.
 • Najlacnejšie bungalovy (chatky) pri pláži pre dve osoby by mali vyjsť okolo 25 – 35 Eur.

Tieto ceny sú naozaj len veľmi orientačné a všetko bude záležať od tvojho rozpočtu a dostupnosti hotelov na webe.

Kde si rezervovať ubytovanie a skontrolovať ceny?

Najviac odporúčam Booking.com

Cez booking som bol ubytovaný viac ako 80 krát a nikdy som nemal problém. Pri hľadaní na bookingu si pri cenách všímaj, či sú konečné. Možno v nich nie je zahrnutá daň alebo pobytová taxa, tak pozor na to. Pozri si ceny hotelov v najpopulárnejších filipínskych destináciách:

V Ázii sa tiež oplatí hľadať ubytovanie na Agoda.com

Agoda je pri hľadaní ubytovania v Juhovýchodnej Ázii a teda aj na Filipínach veľmi obľúbená. Často sa mi stáva, že ak nič vhodné neobjavím na bookingu, zachráni ma práve agoda.

Pozri si ubytovanie aj na Airbnb.com

TIP: Zaregistruj sa na Airbnb cez tento môj link a získaš zľavu 25 € na ubytovanie

Airbnb využívam hlavne na dlhšie pobyty, pretože pri naklikaní viacerých dní, alebo týždňov môže ubytovateľ poskytnúť výraznú zľavu (niekedy aj 50%).  Tiež môžeš vyskúšať ubytovanie priamo u domácich a spoznať tak lepšie miestny život.

A ešte malý tip: Niekedy sme s kamarátmi využili na hľadanie ubytovania appku Traveloka. Občas mávajú časovo obmedzené promo akcie a hotel rezervovaný cez túto aplikáciu môže byť o polovicu lacnejší.

6. Ako je to s bezpečnosťou?

Jazda na motorke na Filipínach. Sú Filipíny bezpečné?

V správach občas zachytíme hrozivé informácie o teroristických útokoch, únosov turistov a islamských separatistoch. Bohužiaľ na Filipínach tento problém existuje, ale väčšina filipínskeho územia je bezpečná! V turistických oblastiach je možnosť útoku a únosu úplne minimálna, prakticky sa hlavne neodporúča jazdiť na úplný juh Filipín do provincie Mindanao, prípadne na južnú časť ostrova Palawan.

Na Filipínach nájdeš pred každým obchodným domom, či inou verejnou budovou ozbrojené stráže, ktoré prehľadávajú batohy. Celkovo sa aktuálny prezident snaží urobiť z Filipín bezpečnejšie miesto. Na Filipínach tiež kvôli tomu prebieha nekompromisná „vojna“ s drogami a dílermi. Ako bežný turista si však nič nevšimneš.

Ešte niekoľko bodov k bezpečnosti:

 • Filipíny sú okrem častí spomínaných vyššie bezpečné aj pre sólo cestovateľov, dokonca ani ženy sa nemusia báť cestovať samé. Aj vďaka tomu je to jedna z najobľúbenejších krajín pre backpackarov (batôžkárov)
 • Napriek tomu sa vyhýbaj veľkým mestám ako Manila a Cebu city. Filipíny sú chudobné a najviac sa odráža v mestách, kde môže v niektorých štvrtiach a slumoch hroziť vyššia kriminalita.
 • Tak ako na všetkých populárnych turistických miestach, aj tu hrozia vreckové krádeže. Peniaze si teda vždy rozdeľ na viacero miest. Tiež sa oplatí mať dve platobné karty, každú na inom mieste. V autobuse (aj pri inej doprave) maj všetky cennosti vždy so sebou a nenechávaj ich v batohoch a kufroch, ktoré idú do batožinového priestoru.
 • Peňaženku nikdy nevyťahuj len tak pred hocikým. Tiež si ju nenechávaj položenú na stole pri jedení. Rovnako mobil. Niekedy stačí sekunda nepozornosti.
 • Upozornenie pre opitých pánov: Na niektorých miestach ťa v noci môžu otravovať a obchytkávať prostitútky, dávaj veľký pozor na peňaženku a mobil vo vreckách.
 • Samozrejme zbytočne neprovokuj, nerob problémy a rešpektuj domácich a budeš v pohode 😉

7. Čím sa na Filipínach platí? Používať hotovosť alebo kartu?

Kawasan falls. Čím sa na Filipínach platí?

 • Na Filipínach sa platí filipínskym pesom, ktoré sa označuje skratkou PHP.  Kurz za jedno euro sa pohybuje okolo 50 – 60 PHP.
 • Zmenárne nájdeš všade. Odporúčam niečo zameniť už hneď na letisku. V pohode ti zamenia aj eurá, nemusíš si nosiť doláre.
 • Vždy maj so sebou dostatok hotovosti! Platobnou kartou sa dá platiť len obmedzene. Niekedy len vo väčších mestách, obchodných domoch a obchodíkoch 7/11, ktoré však nájdeš len v turistickejších oblastiach ako napr. Boracay.
 • Na niektorých miestach je bankomatov minimum, niekde nie sú vôbec. Napríklad v El Nide boli dva a z toho jeden pokazený. To opäť hovorí v prospech toho, aby si mal pre istotu vždy dostatok hotovosti.
 • Výber z bankomatu môže byť pekne drahý. Niektoré slovenské banky ti stiahnu 5 Eur a viac za jeden výber. Preto vždy vyberaj väčšiu hotovosť, ktorá ti vydrží dlhšie.

8. Aké sú ceny na Filipínach?

Ostrov Boracay. Ceny na Filipínach.

Ceny sa veľmi líšia a skáču hore dole podľa toho, v akej oblasti sa nachádzaš. Vo veľmi turistických oblastiach ako Boracay alebo El Nido sú ceny jedla aj ubytovania vyššie. Vo všeobecnosti sú však Filipíny lacnejšie ako Slovensko. Tvoj denný rozpočet bude veľmi závisieť od štýlu tvojho cestovania. Ak chceš šetriť a budeš sa prepravovať lokálnou dopravou, budeš jesť v miestnych kantínach (malé filipínske podniky s jedlom) a budeš spávať v hosteloch, na deň ti bude stačiť aj 20 Eur. Kto chce vyšší štandard, bude si musieť priplatiť viac.

Nezabudni, že tak ako v iných ázijských krajinách, musíš často zjednávať. Hlavne pri taxikároch, pri preprave motorizovanými tricyklami, kupovaní suvenírov a občas aj pri rezervácii výletov. To ako veľmi ušetríš teda na Filipínach záleží aj od tvojej trpezlivosti a zjednávacích schopnostiach.

Namiesto rečí si však pozri tabuľku s príkladmi cien:

Cena ubytovania v hosteliod 300 php
Lacnejšia izba s klimatizáciou pre 2 osobycca 1000 php
Jedlo v klasickej turistickej reštaurácii 150 - 200 php
Jedlo v kantíne (domáce filipínske reštaurácie)50 - 100 php
Cena piva v obchode 45 php
Balík cigariet60 php
Flaša domáceho rumu 0,7 l100 php
Prenájom motorky na deň400 php
Island hopping na 1 osobu (výlet po ostrovoch s jedlom)cca 1200 php
Kokosový orech50 php
2 hodinový presun loďou 350 php
4 hodinový presun autobusom 200 php
Poznámka: 1 € je v prepočte 50 - 60 php (kurz sa stále mení)

9. Aká je doprava vo vnútrozemí?

Loďka na Filipínach. Aká je tam dorpava?

Doprava vo vnútrozemí je v zásade veľmi lacná. Infraštruktúra je však slabšia a cestovanie môže byť občas komplikované a veľmi pomalé. Niekedy sa netreba príliš spoliehať na časový rozpis autobusov, ktoré chodia skôr, či neskôr. Vo veľkých mestách (Manila, Cebu) sú hrozné zápchy, takže prejazd taxíkom či autobusom môže trvať aj niekoľko hodín.

Aké najčastejšie dopravné prostriedky na Filipínach využiješ:

Lietadlo

Leteckej doprave sa na Filipínach nevyhneš. O nej som sa rozpísal už vyššie.

Lodná doprava

Lode budeš využívať celkom často, či už kvôli výletom alebo ako prepravu medzi ostrovmi. Pri väčších vzdialenostiach máš takmer vždy na výber z niekoľkých spoločností, ktoré ponúkajú pomalé a lacné lode, alebo speedboats, ktoré sú fakt rýchle, ale veľmi drahé. Niekedy môžeš pri kúpe lístku zjednávať o cene.

Autobusy.

Na Filipínach jazdia dva typy autobusov – klimatizované a tým pádom aj drahšie autobusy, alebo  autobusy s plným vetraním bez okien a s otvorenými dverami, ktoré sú superlacné. Počítaj s tým, že 100 km na Filipínach nie je ako 100 km u nás. Aj kratšie cesty sa kvôli serpentínam a zápcham v mestách môžu natiahnuť na niekoľko hodín.

Taxíky

Sú určite lacnejšie ako u nás, ale nenechaj sa od*bať. Taxikári ti budú na letiskách ponúkať nenormálne predražené sumy. Buď cenu zjednaj na takú, s akou si spokojný, alebo vyžaduj zapnutie taxametra, s ktorým by mala byť jazda veľmi lacná. Avšak pozor! Niektorí taxikári majú taxametre upravené a pri jazde tam nabiehajú šialené sumy. V takomto prípade jazdu okamžite ukonči a nájdi iný taxík. Tiež na navigácii v mobile sleduj, či ťa taxikár nevezie kade tade, len aby bolo na taxametri viac kilometrov.

Grab taxi – veľmi odporúčam

Túto možnosť v mestách vysoko odporúčam! V podstate je to taký ázijský uber, s ktorým ušetríš nemalé peniaze. Často mávajú dokonca promo akcie a jazda Grab taxíkom vyjde veľmi lacno. Takže určite namiesto klasického taxi vyskúšaj túto aplikáciu. Platobnú kartu nepoužívaš, platíš v hotovosti.

Jeepney

Jeepney je prostriedok verejnej dopravy a v podstate sú to veľké džípy pre mnohých ľudí, ktoré sa tu používajú od 2. svetovej vojny.  Vyznať sa v trasách a zastávkach jeepney je pre turistu ťažký oriešok, ale ak to dokážeš, zaplatíš smiešny peniaz (často okolo 10 – 20 pesos).  Jeepney môžeš zakývaním na vodiča kedykoľvek zastaviť a potom kedykoľvek vystúpiť. Jazda preto trvá veľmi dlho a väčšinou sú v jeepneys ľudia natlačení ako sardinky.

Trojkolka (tricykel)

Najpopulárnejší dopravný prostriedok. V podstate motorka, na ktorú je primontovaná časť v ktorej sedia pasažieri. Zvyčajne pre dvoch až štyroch ľudí. Ale už aj tí dvaja sa tam ledva pomestia. Pri tricykloch nezabudni zjednávať cenu.

Vlastná doprava na skútri

Najlepší spôsob ako objavovať Filipínske ostrovy. Za motorku zaplatíš okolo 7 Eur na deň, benzín je tiež lacný. Požičovne sú všade a na rozdiel od Thajska nevyžadujú vždy peňažný depozit alebo pas ako zálohu. Ak pas vyžadujú, daj im namiesto toho občiansky, ten je predsa len menej dôležitý.  Pre istotu si na Slovensku pre odchodom vybav medzinárodný vodičský preukaz. Na slovenskej polícii ti ho vydajú na počkanie za 6,50 €, len si nezabudni svoj originál vodičák a fotku. Na Filipíny budeš potrebovať ten, čo platí na jeden rok. A nezabudni jazdiť s prilbou 😉

10. Aké je jedlo na Filipínach a kde sa stravovať?

Aké je jedlo na FIlipínach?

Poviem to na rovinu. Jedlo na Filipínach je hrozné! Okej, možno preháňam, ale prinajmenšom je priemerné. Juhovýchodná Ázia je kulinársky raj a ak si bol predtým v krajinách ako Thajsko, či Malajzia, budeš z jedla na Filipínach vyslovene sklamaný. Čo si dopriať a kde sa stravovať:

 • Klasické reštaurácie: Jedlo je fajn, výber celkom pestrý, ale ceny sú podobné tým slovenským. Približne 150 – 250 pesos.
 • Canteens (kantína, hrncovňa): Miesto, kde sa stravujú prevažne domáci a turistu tu uvidíte len ťažko. Často to vyzerá zvonku aj zvnútra hrozne. Charakteristické sú plastové stoličky. Jedlo je veľmi lacné, od 50 do 100 pesos za porciu.  Musím však podotknúť, že vo väčšine prípadov je jedlo studené, nevyzerá dobre a mäso je v jedle nasekané s kosťami aj kožou.
 • Najobľúbenejším „menučkom“ na Filipínach je kura, ryža, troška vývaru a kola. Takýto set nájdeš v mnohých kantínach a reštauráciách. Grilované kura na filipínsky spôsob sa volá „Inasal“. Nezabudni ochutnať.
 • Pouličné stánky s grilovaným jedlom: Pri stánku si vyberieš čo sa ti chutí (kura, ryba, morské plody) a teta to ugriluje rovno pred tebou. Veľmi chutný a lacný spôsob stravovania.
 • Kešu oriešky: Na Filipínach sú oproti Slovensku veľmi lacné a nájdeš ich v každom obchode.
 • Ovocie a výborné šejky: Užívaj si exotické ovocie. Taký mango shake je výborný spôsob ako začať deň.
 • Kokosy: K exotike patria kokosové orechy. Na Filipínach ich nájdeš všade. Cena je cca 50 pesos.
 • Fastfoody: Na turistických miestach nájdeš McDonald aj KFC, ale poradím ti fastfood Bacolod Chicken Inasal, v ktorom majú vynikajúce grilované kura za priaznivé ceny.
 • Balut: Najznámejšia filipínska špecialita – vajce s kačacím embryom. Kvôli nechutnému výzoru odporúčam len najodvážnejším.

11. Ako sa tam dorozumiem?

Pláž na FIlipínach. Ako sa tam dorozumiem?

To, že majú takmer na každom filipínskom ostrove iný dialekt alebo dokonca úplne iný jazyk, je pre teba úplne nepodstatné. Vieš prečo? Lebo takmer s každým a všade sa dohovoríš bez problémov po anglicky! Angličtina je tu druhý úradný jazyk, dokonca sa ňou niekedy rozprávajú aj samotní Filipínci.

12. Akí sú Filipínci?

Filipínci na motorke

Filipínci sú celkom milí a usmievaví ľudia. Počas cestovania sólo som mal možnosť stráviť niekoľko dní v dome filipínskej rodiny a tiež som sa rozprával a spriatelil s viacerými Filipíncami. Dokonca aj na Taiwane a v Kuala Lumpur. Sú totiž veľmi priateľskí a neboja sa ťa osloviť a pokecať. Pri rozhovore sa nečuduj otázkam ako „Aká je tvoja viera“, alebo či už máš rodinu a deti. Filipíny sú totiž silno veriaca kresťanská krajina. Sošky s pannou Máriou či Ježišom v taxíkoch, alebo kresťanské citáty môžeš vidieť na dennom poriadku. Filipínci sa radi zabávajú a neprešiel deň, keď som nevidel niekoho spievať alebo tancovať. Nie je nič nezvyčajné, keď si čašníčka alebo recepčná v hoteli spieva obľúbený song.

13. Ako je to s internetom?

Internet na Filipínach

Internet je na Filipínach katastrofálny. V hoteloch sa na wifi radšej nespoliehaj – buď internet nejde vôbec, alebo je taký pomalý, že stratíš trpezlivosť. Výborné pripojenie som v hoteloch zažil len výnimočne.  Čo ťa môže zachrániť je kúpenie filipínskej SIM karty. Ideálne hneď na letisku, kde uvidíš stánky so spoločnosťami Globe a Smart. V podstate je jedno, ktorú si vyberieš, ceny majú podobné. V stánku im dáš svoj telefón a preukážeš sa cestovným pasom a oni už všetko urobia za teba. Ja som si kúpil najdrahšiu SIM kartu za 1000 php (20 Eur), ktorá mi vydržala celý mesiac s niekoľkými GB dát. Nespoliehaj sa však, že 4G internet chytíš všade. Na niektorých miestach budeš rád aj za to, že ide celý deň elektrina, nie ešte internet 😀

14. Čo si musím určite pribaliť do batožiny?

Čo si zbaliť na Filipíny?

 • Šaty a oblečenie: Čo si vezmeš je samozrejme na tebe. Nemusíš si však toho brať príliš veľa. Oblečenie je na Filipínach lacné, takže si môžeš „šatník“ doplniť aj tam. A hlavne si za pár eur môžeš dať vyprať svoje šaty vo väčšine hotelov alebo v práčovniach (označené ako laundry servis).
 • Doklady: Cestovný pas, kartička o cestovnom poistení, medzinárodný vodičský preukaz. Pre istotu maj so sebou aj kópie všetkých dokladov a pasové fotografie.
 • Hygienické potreby: Zober to čo potrebuješ, ale nikdy nezabudni na poriadny opaľovací krém a hlavne Panthenol. Ten sme na naše spálené plecia míňali vo veľkom 😀
 • Šnorchel: Ak máš doma šnorchel, tak si ho zober, nebudeš si ho musieť požičiavať a zháňať na Filipínach. Aj keď je pravdou, že na väčšine lodných výletov je jeho zapožičanie už v cene.
 • Teplá bunda: Ideš síce do exotickej krajiny, ale mysli na to, že klimatizácia v autobusoch, letiskách či lietadlách môže byť nastavená na veľmi nízku teplotu.
 • Švajčiarsky nožík: Ako si inak budeš krájať mango? 🙂
 • Elektronika: Foťák, kamera, notebook… To už je na každom cestovateľovi. Ale určite odporúčam powerbank! Na niektorých miestach sú celkom časté výpadky elektriny, vtedy sa powerbank môže zísť. Ak máš adaptér na zásuvku typu A, určite zober aj ten. Ak nie, kúpiš na Filipínach.
 • Lieky: Ja mám vždy po ruke paralen, ibalgin, čierne uhlie, náplaste a niečo na bolesť hrdla.
 • Kniha alebo hocičo na zabitie času: Pri dlhých trasách autobusom alebo pri čakaní na letisku budeš určite potrebovať niečo, čím si skrátiš čas. Mysli na to.
 • Pršiplášť: Dážď ťa môže prekvapiť kedykoľvek. Hlavne pri dlhších výletoch na motorke ho mám vždy so sebou.
 • Ostatné veci si zober podľa svojich potrieb.

15. Ktorú destináciu by som si mal vybrať?

Kam na Filipíny? Ktorú destináciu si zvoliť?

Ostrovov a zaujímavých destinácií je na Filipínach tak veľa, že si to zaslúži samostatný článok. Momentálne pripravujem detailný prehľad o destináciách. Zatiaľ si prečítaj kam na Filipíny v skratke:

Za najkrajšími plážami sa chodí na sever ostrova Palawan (El Nido) a na ostrov Coron. Pre pekné pláže je populárny aj ostrov Boracay, ktorí vyhľadávajú aj milovníci nočného života. Pre oddych na pláži si môžeš vybrať aj ostrovy MalapascuaBantayan. Pre nádhernú prírodu a šnorchlovanie so žralokmi veľrybími a korytnačkami choď na ostrov Cebu. Tam nájdeš aj niekoľko fakt úžasných vodopádov. Na ostrove Bohol zase uvidíš najmenšie opice na svete a slávne čokoládové hory. Ak ťa zaujímajú ryžové polia, navštív Banaue na severe Filipín. Za surfovaním sa chodí na ostrov Siargao a ak chceš vidieť niečo z histórie, pozri si mestá ManilaCebu City.

Ďalšie časté otázky:

Tarsier sa pýta: Ďalšie otázky?

16. Je na Filipínach pitná voda?

Bohužiaľ nie a na pitie si musíš kupovať balenú vodu, ktorá stojí približne 35 pesos za 1,5 litra. Tip na ušetrenie: Vo väčšine hotelov majú zásobníky s vodou, doplň si fľašky s vodou tam. S tečúcou vodou na Filipínach si inak kľudne môžeš umývať zuby alebo riad, len ju prosím nepi.

17. Aký typ zásuviek sa na Filipínach používa?

Vo väčšine hotelov nájdeš klasické zásuvky ako používame my, ale nie je to pravidlom a zopár krát som musel použiť adaptér. Všeobecne sa na Filipínach používa typ americkej zásuvky A. Na Filipínach adaptér zoženieš v obchode celkom lacno (mňa stál cca 2 – 3 eurá).

18. Ako je to s drogami a prostitúciou?

S drogami sa ako turista veľmi pravdepodobne nestretneš. Na rozdiel od takej Indonézie, Kambodže, či Thajska ti nikto nebude núkať ani marihuanu, ani tvrdšie drogy. Ak sa s drogami aj tak stretneš, prudko sa im vyhýbaj. Na Filipínach sú za drogy tvrdé tresty.

Filipíny bohužiaľ začínajú byť skazené turizmom viac a viac, takže sexturizmus je už celkom rozsiahly aj v tejto krajine. Po zotmení nájdeš v turistických oblastiach v baroch a na plážach prostitútky, z ktorých sú značná časť prerobení chlapi (ladyboys). Nie je to také hrozné ako v Thajsku, ale keď zbalíš na diskotéke peknú Filipínku, ešte sa neteš. Možno je to prostitútka alebo dokonca chlap 🙂

19. Platí sa na Filipínach odletová taxa?

Pri opustení Filipín treba zaplatiť odletovú taxu. Pri odlete z Manily je to už zahrnuté v cene letenky, nemusíš sa báť. Avšak pred odletom do zahraničia z Cebu musíš v pokladni na letisku zaplatiť 750 pesos (cca 13 Eur). Berú len hotovosť a platiť sa dá len v pesos alebo US dolároch.

20. Čo by som mal ešte o Filipínach vedieť?

 • Filipíny často ľudia posmešne nazývajú aj „(Fee)lippines“. Fee = poplatok. Celkom často sa totiž stáva, že pri presune loďou ťa budú aj tri krát obťažovať s vyťahovaním peňaženky za rôzne poplatky. Napríklad terminal fee, enviromental fee a podobne. Taktiež treba platiť aj poplatok pri opustení krajiny ako som spomenul vyššie.
 • Filipínčania milujú kohútie zápasy a basketbal. Basketbalové ihriská a koše nájdeš naozaj všade. Len ho s miestnymi nehraj na boso. Videl som turistu, ktorí si takto na betóne spálil kožu na chodidlách. Či sa zastavíš a vsadíš pri kohútích zápasoch je na tebe. Mne sa žiadny zápas nepodarilo vidieť, za to som sa však takmer každé ráno budil na kikiríkanie kohútov. Sliepky a kohúti sú všade a Filipínci ich často prenášajú aj v autobusoch a lodiach. Zober štuple do uší!
 • V niektorých oblastiach sú stále veľké výpadky elektriny. Zažil som to hlavne na ostrove Palawan. V odľahlejších oblastiach sa elektrina zapína len na pár hodín cez deň (napríklad v Port Barton). Mysli na to pri nabíjaní svojej elektroniky.

Na záver: Uži si Filipíny!

Filipíny, ostrov Boracay

Ďakujem, že si si prečítal tento vyčerpávajúci článok, po ktorom by si mal vedieť všetko podstatné o Filipínach. Táto krajina ťa určite nesklame, takže ak ju máš na svojom to-do liste, s návštevou neváhaj. Už aj tam sa začína rozmáhať masový turizmus, takže čím skôr poletíš, tým viac spoznáš ešte stále autentické Filipíny.

Ďalšie zdroje a užitočné články o Filipínach:

Ak ti niečo v článku chýba alebo sa chceš podeliť so svojimi skúsenosťami z Filipín, nezabudni článok okomentovať. A ak sa ti páčil, budem rád, ak ho ohodnotíš a budeš zdieľať aj pre ďalších cestovateľov.

4.9/5 - (20 votes)

Možno sa vám bude páčiť

5 komentárov

Mato 12. októbra 2019 - 10:23

Zdravim, super info. Len by som sa chcel este opytat ci niekto na vnutrostatnych letoch cekoval batozinu. Ci uz rozmerovo, alebo vahovo.
Vdaka moc.

Odpovedať
Peter Kincel 14. októbra 2019 - 19:15

Ani v jednej aerolinke na Filipínach mi to nekontrolovali ( Cebu Pacific, Air Asia a Philippine Airlines), aj keď občas som bol tiež na hrane a mal o nejaké to 1 kg najviac kvôli elektronike. Ale vždy cestujem s batohom na chrbte, pri ktorom nejaké väčšie rozmery nie sú očividné a človek to nejak postláča 🙂

Odpovedať
Dudo 14. októbra 2019 - 21:24

Neskutocne dobre napísaný clanok, pekne pútavo, podstatne veci, clovek nájde aj odpovede na otázky ktoré by ho zastihli 😁
Už viem na koho sa obrátiť na otázky ohľadom cestovania, teda klobúk dole pred tvojimi znalosťami 👍😏😊

Odpovedať
Imrich Ďurica 10. januára 2020 - 3:38

Veľmi pútavý článok 👍 prečítal som si ho aj tri krat po sebe a urobil si poctivo poznámky 😊 a oto viac sa tam teším lebo budem pripravený 🙂

Odpovedať
Anna Moserová 21. januára 2020 - 13:22

Ahoj ahooooj, ďakujem aj ja za hutne spravované info, inak si to vždy pred cestou z batohom na chrbte vyhľadávam sama, tak a to teraz nemusím 🙂👌. Mám ešte otázku, vyberám medzi termínmi od 28.04 do 23.05.2020 alebo až v októbri. Teraz sú letenky za 500 €, tak v pohode. Čo mi odporučíš…termín. inak zmokla som riadne či na Kube. Maledives, Srí Lanke či Madagascare, takže s tým rátam 😉🐢🦀🐋🌍. Ďakujem Anka

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment