TOP 25: Inšpiratívne filmy o cestovaní, dobrodružstve a zmene života

by Peter Kincel
0 Komentáre
TOP 25: Inšpiratívne a dobrodružné filmy o cestovaní

Pre cestovateľov a dobrodružné povahy som pripravil zoznam 25 filmov, ktoré ti ukážu zaujímavé destinácie a možno ťa inšpirujú k tomu, aby si niektoré veci už neodkladal a začal žiť po svojom. Priznám sa, mňa osobne niektoré filmy z tohto článku motivovali, aby som zbalil batoh a vyrazil do sveta.  Zoznam som sa snažil zostaviť tak, aby si každý našiel to svoje – dobrodružné filmy zamerané na boj človeka s prírodou, cestopisné filmy a dokumenty o radostiach a starostiach cestovateľov, či motivačné filmy o hľadaní šťastia a samého seba. Tak poďme na to:


Tajný život Watera Mittyho - jeden z najlepších filmov o cestovaní. The Secret Life of Walter Mitty

SK: Tajný život Waltera Mittyho  |  Hodnotenie: 77%
Walter je nudný týpek, ktorý žije stereotypným životom a ktorý sa bojí urobiť akúkoľvek zmenu alebo riskantný krok. Sám si to uvedomuje a jediné dobrodružstvo prežíva len počas fantazírovania. Zhodou okolností sa však musí dostať k stratenej fotografii, ktorá sa má objaviť na titulke magazínu Life. Musí tak spraviť krok do neznáma a vydať sa na dobrodružnú cestu po svete, pri ktorej konečne uchopí život do vlastných rúk a objaví čaro sveta tam vonku. Podľa mňa jeden z najinšpiratívnejších filmov, ktorý ma vždy spoľahlivo namotivuje správnym smerom.


Wild - Divočina, film o cestovaníWild

SK: Divočina  |  Hodnotenie: 72%
Dobrodružná dráma o tom, ako prestalo dievča fetovať a vydalo sa 1770 km túru cez americké hory.  Inšpiratívny snímok ti ukáže, že sa dá pozviechať aj z toho najhlbšieho dna a že si človek môže aj takýmto spoôsobom dokázať, že nestojí za úplne hovno. Navyše je to podľa skutočných udalostí.


One week - Posledný týždeň. Filmy o cestovaní.One week

SK: Posledný týždeň  |  Hodnotenie: 73%
Komorný snímok o mladom Benovi, ktorému zostávaju posledné dni života.  Namiesto toho aby nariekal, sadne na motorku, cestuje po Kanade a konečne spoznáva sám seba.


Pláž - inšpiratívny film o hľadaní raja. Film o cestovateľoch.The Beach

SK: Pláž  |  Hodnotenie: 67%
Film, ktorý ma inšpiroval k prvej ceste do Ázie. Film o fenoméne backpackingu a o mladých ľuďoch, ktorí sa chcú vymaniť z bezpečného stereotypného života a zažiť dobrodružstvo, objavovať nádherné miesta, zažiť niečo nové a netradičné. Úžasná je aj kniha, ale tá ma iné vyznenie a hovorí o tom, ako sa aj totálny raj dokáže zmeniť na úplne peklo. V oboch prípadoch je však dej zaujímavý a dobrodružný a ukazuje, ako dokáže cestovanie človeka zmeniť a ako veľmi je tento spôsob života vzdialený tomu kancelárskemu.


Útek do divočiny. Film o mladom cestovateľovi, ktorý cestuje sólo na Aljašku.Into the Wild

SK: Útek do divočiny  |  Hodnotenie: 83%
Film, ktorý ma naučil, že sólo dobrodružstvo a cestovanie môže byť krásne, ale šťastie je skutočné len vtedy, keď je zdieľané. Christopher McCandless sa v tomto filme vzdá materiálneho života, spáli svoje peniaze a vydá sa na vlastnú päsť do divočiny na Aljaške. Skutočný príbeh mladého chalana, ktorý skutočne stojí za zamyslenie.


Bezstarostná jazda - film o slobode.Easy Rider

SK: Bezstarostná jazda  |  Hodnotenie: 80%
Sloboda, drogy, motorky, sex, rock’n’roll! Film o bezstarostnej jazde dvoch ľudí naprieč Amerikou je dnes už klasikou.  Netúži každý z nás občas po niečom podobnom? Vypáliť song „Born to be wild“ na plné pecky a vydať sa na poriadny roadtrip?


Mexická jazda - film o roadtripe mladých cestovateľov po Mexiku. Y tu mamá también

SK: Mexická jazda  |  Hodnotenie: 77%
Roadtrip o spoznávaní samého seba, nerozumných veciach, sexualite, láske a priateľstve. Jedno auto, traja ľudia a jazda Mexikom, na ktorú nikdy nezabudnú.


Before Sunrise - film o tom, ako môže vyzerať cestovanie vlakom po EurópeBefore Sunrise

SK: Pred úsvitom  |  Hodnotenie: 82%
Film tak trochu z iného súdka. 98 minút sústavného kecania muža a ženy, ktorí sa dali do reči vo vlaku smerujúcom z Budapešti a rozhodli sa spolu vystúpiť vo Viedni a pokračovať v rozhovore.  Tak trochu romantika, ale hlavne krásna reklama na Viedeň. Film môže celkom inšpirovať na eurotrip vlakom po Európe. Nikdy nevieš, koho stretneš, aj keď sa na cestovanie vrhneš sám či sama. Celkom by ma zaujímalo, ako by film vyzeral, keby vystúpili v Bratislave 😀


127 hodín - napínavý a dobrodružný film o vôli prežitia127 hours

SK: 127 hodín  |  Hodnotenie: 81%
Dobrodružný film o sile prežitia a odvahy urobiť drastické rozhodnutie vo chvíli, keď je vlastný život v ohrození. Opäť film podľa skutočnej udalosti, čo mu pridáva na hodnote. A jedno veľké ponaučenie z filmu: Keď sa vyberieš osamote na bláznivé dobrodružstvo, aspoň dopredu daj niekomu vedieť, kde sa budeš nachádzať 😛


Everest - film o horolezcoch a ich boji s najvyššou horou sveta.Everest

SK: Everest  |  Hodnotenie: 76%
Úžasný dobrodružný film o horolezcoch, ktorí chcú pokoriť najvyššiu horu sveta, ale plány im prekazí nevyspytateľná príroda. Udalosti vo filme diváka zasiahnu o to viac, že je film inšpirovaný skutočnými udalosťami. Film nie je len obyčajným sledom adrenalínových scén, ale snaží sa nájsť odpovede na otázku, čo nás motivuje zdolávať životu nebezpečné hory.


Trabantom až na koniec sveta - dokument o cestovaní Južnou AmerikouTrabantem až na konec světa

SK: Trabantom až na koniec sveta  |  Hodnotenie: 85%
Môj najobľúbenejší film zo série o cestovaní na trabante po svete. Tentokrát sa partia na trabantoch vydá do Južnej Ameriky a je to vtipný, poučný a hlavne motivujúci filmový zážitok. Nejde nesúhlasiť s citátom „Svet patrí tým, ktorí sa neposerú“ od Ch. Bukowskeho, ktorý v tomto dobrodružnom dokumente zaznie.


Motocyklové denníky - cestopisný film o cestovaní motorkou po Južnej Amerike.The Motorcycle Diaries

SK: Motocyklové deníky  |  Hodnotenie: 74%
Predtým ako sa Che Guevara zapísal do histórie ako vodca revolúcie a kontroverzná osobnosť moderných dejín, cestoval na motorke po Južnej Amerike a objavoval krásy sveta v dobe, keď to nebolo všetko také jednoduché. Ak hľadáš cestopisný film, ktorí sa neodohráva v súčastnosti a obsahuje pekné zábery prírody Južnej Ameriky, tak je to vhodná voľba na večer.


Sedem rokov v Tibete - Inšpiratívne filmySeven Years in Tibet

SK: Sedem rokov v Tibete  |  Hodnotenie: 77%
Krásna tibetská scenéria, skutočný príbeh a Brad Pitt v úlohe rakúskeho  horolezca Heinricha Harrera. Film sa venuje aj politickým témam a objavuje sa v ňom postava mladého Dalajlámu, ktorý je jedna z najinšpiratívnejších osobností súčasnosti.


The Way - film o púti do Santiaga de CompostelaThe Way

SK: Púť  |  Hodnotenie: 75%
Inšpiratívny film o postaršom doktorovi, ktorému zomrie syn počas púte do španielskeho mesta Santiago de Compostela. Tragédiou zasiahnutý otec sa rozhodne púť dokončiť namiesto svojho syna. Na svojej ceste stretáva ďalších pútnikov a ich osobné motivácie a hľadanie zmyslu života.


Tracks - cestopisný film o prejdení krížom cez AustráliuTracks

SK: Stopy  |  Hodnotenie: 73%
Počul si už o Robyn Davidson? Táto cestovateľka prešla pešo 2700 km naprieč austrálskou púšťou. A jedinú spoločnosť jej pri tom robilo len niekoľko tiav a jej pes. Film Tracks zachytáva jej príbeh. Zimomriavky budeš mať už pri ukážke.


Art of Travel - film o láske k cestovaniuArt of Travel

SK: Art of Travel  |  Hodnotenie: 64%
Mladý Conor sa rozhodne za sebou zanechať svoju nevernú snúbenicu a svoj konzervatívny stereotypný život a vydá sa s batohom na cesty po svete. Spoznáva ďalších cestovateľov, zažije romancu a hlavne sa nechá pohltiť čarom cestovania.


A map for Saturday - dokument o cestovateľoch a backpackerochA Map for Saturday

SK: A Map for Saturday  |  Hodnotenie: 79%
Toto je môj najobľúbenejší dokument o cestovaní. Je o mladom chalanovi, ktorý dá v práci výpoveď a ako backpacker chodí po svete a dokumentuje svoje cesty a rozhovory s ostatnými cestovateľmi. Je to taká úprimná spoveď o radostiach a starostiach dlhodobého cestovania, o vzťahoch a priateľstvách, smútkom za domovom, ale aj o objavovaní nových miest. Napriek tomu, že dokument netají negatíva, je to výborná reklama na tento životný štýl a po jeho dopozeraní som mal chuť zbaliť batoh a vyraziť do sveta.


Jedz, modli sa a miluj - film o cestovateľke, ktorá hľadá samu seba

Eat, Pray, Love

SK: Jedz, modli sa a miluj  |  Hodnotenie: 56%
Film, ktorý sa zameriava skôr na ženské publikum a bol nakrútený podľa bestsellera s rovnomenným názvom. Liz Gilbert sa vydáva na cesty Talianskom, Indiou a Bali v snahe nájsť samu seba a film nám počas jej cesty ponúkne niekoľko vydarených záberov na spomenuté destinácie.


Baraka - cestovateľský dokumentBaraka

SK: Baraka: Odysea Zeme  |  Hodnotenie: 85%
Ani klasický film, ani klasický dokument. Baraka je zhluk výnimočných záberov z našej planéty, ktoré sú doplnené podmanivou hudbou. Každý záber je tak precízny, že hocijaké políčko z filmu je ohromujúce a dalo by sa doslova zarámovať. Vo filme uvidíš starobylé chrámy v Kambodži, Indov na brehu Gangy, pulzujúci život v Japonsku a mnoho ďalšieho. Odporúčam na veľkej obrazovke! Ak nebudeš mať dosť, môžeš skúsiť aj film Samsara od rovnakých tvorcov.


Pád do ticha - film o horolezcoch v Peruánskych AndáchTouching the Void

SK: Pád do ticha  |  Hodnotenie: 85%
Napínavý film o prežití v krízovej situácii, ktorý zachytáva cestu dvoch britských horolezcov v peruánskych Andách. Po tom čo jeden z nich skončí zranený v ľadovej trhline, sledujeme jeho pokus o prežitie a návrat do základného tábora.  Príbeh je postavený na základe skutočných udalostí z roku 1985.


180 South - motivačný film o dobrodružstve a cestovaní180° South

SK: 180° South  |  Hodnotenie: 76%
Nádherný dokument o ceste do Patagónie a pokus o zdolanie hory Corcovado Volcano. Čakajte nálož dobrodružstva, adrenalínových športov a hlavne krásnej panenskej prírody Patagónie.


Hector and the Search for Happiness - film o psychiatrovi, ktorý hľadá šťastie a cestuje po svete.Hector and the Search for Happiness

SK: Hektorova cesta alebo hľadanie šťastia  |  Hodnotenie: 69%
Hector je úspešný psychiater z vyššej triedy, ktorý má krásnu a milujúcu manželku, ale napriek tomu má pocit, že nevie, čo je to skutočné šťastie. Ako môže dávať rady svojim pacientom, keď ešte nič poriadne nezažil a nevidel? Vydáva sa teda na cestu okolo sveta v snahe nájsť odpoveď na tú najpálčivejšiu otázku – čo je to šťastie?


Kon-tiki - skutočný príbeh o nórskych moreplavcoch

Kon-tiki

SK: Kon-Tiki  |  Hodnotenie: 78%
Tento cestopisný dobrodružný film ma úplne dostal. Sledujeme príbeh nórskej expedície z roku 1947, v ktorom sa moreplavci plavili na vlastnoručne vyrobenej drevenej plti z Peru až do Polynézie. Nádherné zábery exotiky, dobrodružná plavba a hlavne nezlomná vôla a odhodlanie – to všetko nájdete v tejto strhujúcej  dráme.


Jungle - dobrodružný film o prežití v džungliJungle

SK: Stratený v džungli  |  Hodnotenie: 68%
Daniel Radcliffe v netradičnej úlohe mladého dobrodruha, ktorý sa s priateľmi vydáva na pochybnú cestu do Amazonského pralesa. Chuť cestovať a zažiť dobrodružstvo sa postupne zmení na boj o holý život a mladík sa v džungli ocitá sám, zranený a vyčerpaný. Podarí sa mu prežiť? Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sú dodnes opradené mnohými záhadami. Pointa filmu však zostáva jasná – ako veľmi je dôležité nevzdávať sa za žiadnych okolností.


Stratené mesto Z - dobrodružný film o dobrodruhovi, ktorý hľadá v amazonskom pralese bájne mestoThe Lost City of Z

SK: Stratené mesto Z  |  Hodnotenie: 64%
Film z obdobia, keď cestovanie a objavovanie znamenalo niečo iné ako taxík z letiska a google maps v mobile 🙂 V roku 1906 sledujeme príbeh bádateľa Percyho Fawceta, ktorý je posadnutý hľadaním bájneho mesta Z v Amazonskej džungli.


Ďalšie filmy a seriály, ktoré stoja za zmienku:

Nekončíme! Ešte tu mám zopár ďalších snímkov, ktoré sa mierne vymykajú klasickému filmovému formátu alebo sa jednoducho nevošli do mojej Top 25:

  • Long Way Round – seriál, v ktorom herec Ewan McGregor a jeho kamaráti cestujú okolo sveta na motorke.
  • Lost in Translation – pomalá romantická komédia pre tých, ktorí majú radi Japonsko a jeho hlavné mesto Tokyo.
  • Up – krásna rozprávka o dedkovi, ktorý s babkou celý život plánovali veľkú cestu do neznáma, ktorá im nakoniec nevyšla. Zhodou okolností sa však na bláznivú cestu vydáva na staré kolená.
  • On the Road – traja mladí ľudia na ceste autom Amerikou v 50. rokoch 20. storočia.
  • The Darjeeling Limited – príbeh troch bratov, ktorí nemajú najlepšie vzťahy a snažia sa ich zlepšiť cestou po Indii.

To boli moje obľúbené cestovateľské filmy. Dúfam, že aspoň jeden z nich zaujme aj teba. Aké inšpiratívne filmy alebo filmy o cestovaní by si odporučil(a) ty? Podeľ sa v komentároch 😉

4.9/5 - (8 votes)

Možno sa vám bude páčiť

Zanechajte mi tu koment