10 dôvodov, prečo som založil „ďalší“ cestovateľský blog

by Peter Kincel
3 komentáre
Bagan, Mjanmarsko. Cestovateľský blog.

Nie je už blogov o cestovaní na Slovensku dosť? Dokážem ponúknuť niečo nové? Prečo by to mali ľudia čítať? To som sa pri štarte projektu Cestuj po svete pýtal aj sám seba. Odpovede som však našiel rýchlo. Prečítaj si 10 dôvodov, prečo som založil cestovateľský blog a prečo by si ho mal(a) sledovať aj ty.

1. Chcem inšpirovať a pomáhať. Klišé, ale pravdivé.

Cestuj po svete nie je môj prvý cestovateľský blog. O cestovaní som písal už na webe blogg.sk a dávno predtým som viedol blog o tvorbe webstránok a svojom živote. Okrem toho občas prispejem na cestovateľské fóra, kde sa vždy snažím ľuďom poradiť. Vedie ma k tomu dobrý pocit z toho, že môžem niekomu pomôcť a prípadne inšpirovať. To je aj hlavná podstata tohto webu.

2. Nazbieral som kopu cestovateľských skúseností, s ktorými sa rád podelím

Po svete cestujem už niekoľko rokov, do niektorých krajín sa vraciam pravidelne a trávim v nich veľa času. Napríklad také Thajsko, Malajziu, či Filipíny som nenavštívil ako dovolenkár, ale v každej krajine som strávil niekoľko mesiacov. To platí aj o Taiwane, kde momentálne skúšam život na 6 mesiacov alebo o Kanárskych ostrovoch, kde som bol 5 týždňov. Vždy cestujem lokálnou dopravou a jem tam, kde miestni. Okrem klasických turistických informácií teda viem aj veľa o živote v krajine.

Navštívil som 48 krajín a po zemi precestoval 70 000 km. Niekedy cestujem úplne lowcostovo a spím v stane, inokedy si doprajem hotel s bazénom. Nevyhýbam sa žiadnemu štýlu cestovania a aj kvôli tomu sa mi podarilo nazbierať všestranné skúsenosti.

3. Mám množstvo materiálu a nápadov na písanie

Luang Prabang vodopády, Laos

Vodopády v Laose

Všade so sebou ťahám svoju zrkadlovku a gopro kameru. Fotím a natáčam tak veľa, až to občas spolucestovateľov serie 🙂 Som síce stále amatér, ale chcem ľuďom svet sprostredkovať pomocou kvalitných fotografií a videí. Materiálov je dosť a preto môžeš pri každom článku čakať nášup pekných fotiek. Nápadov na praktické články a videoblogy sa mi rodí v hlavne každý deň veľa, preto sa Cestuj po svete oplatí sledovať.

4. Pracujem popri cestovaní. Môžem to naučiť aj teba.

Byť digitálny nomád je dnes už akýsi trend a osobne sa ním nerád nazývam. Skôr sa považujem za dobrodružného cestovateľa, ktorý si vo chvíľach voľného času na cestách zarába. Cestovanie preto pre mňa nie je už len záľubou, ale životným štýlom. Ten je na prvý pohľad cool, ale stojí za tým veľa práce, času a zodpovednosti. Ak však snívaš o niečom podobnom aj ty, môžeš  na tomto blogu nahliadnuť ako to funguje. Chcem svoje skúsenosti a know-how posunúť ďalej. Život na cestách nemusí byť len pre pár vyvolených, môže to skúsiť každý.

5. Potrebujem si niekde zapísať svoje zážitky

Určite to poznáš – čo si nezapíšeš alebo neodfotíš, to sa po rokoch veľmi ľahko vytráca z pamäte. Hlavne tie stovky malých detailov, ktoré časom pozabúdaš, ale tvoju cestu robili perfektnou. Mnoho ľudí si preto vedie cestovateľský denník. Ja som sa rozhodol, že si svoje zážitky spíšem takto verejne na blogu. Jednak to bude uložené niekde, kde k tomu budem mať stále prístup a tiež môžu moje zápisky pomôcť ďalším ľuďom. Okrem toho články môžem poslať rodine a kamošom, ktorých často nevidím aj niekoľko mesiacov. Takto aspoň po príchode nemusím rozprávať rovnaké stories niekoľko krát 🙂

6. Cestovateľský blog sa snažím robiť kvalitne

Jednu zimu som strávil v Thajsku. Ostrov Ko Tao.

Jednu zimu som strávil aj v Thajsku.

Nie som ten typ blogera, čo ide niekam na 3 dni a napíše o tom 10 nudných článkov. Zameriavam sa na podrobné články s množstvom užitočných informácií, ktorých aktuálnosť si neustále overujem. Okrem toho sa ako človek, ktorý sa vo webdizajne pohybuje 10 rokov, snažím mať web, ktorý je pekný, kvalitný, rýchly, dobre sa číta a človek nájde vždy to, čo potrebuje.

7.  Autentických blogov o cestovaní nikdy nie je dosť

Vždy si rád prečítam úprimný a dobre napísaný cestovateľský blog. Na Slovensku ich síce začína byť ako húb po daždi, ale to je len dobre. Čoraz viac tak dokážem nájsť dobré tipy a informácie aj v Slovenčine a nemusím blúdiť na zahraničné blogy. Predsa len mi je bližšie čítať v rodnom jazyku. A aj keď dvaja píšu o tom istom, nemusí to byť to isté. Autori blogov navyše pridávajú svoje autentické skúsenosti a je to zábavnejšie čítanie, ako stereotypné texty z nudných cestovateľských sprievodcov. Preto sa aj ja snažím do slovenských internetových vôd prispieť kvalitným obsahom.

8. Úprimne: Chcem vyskúšať aj možnosti speňaženia

Nebudem klamať. Ak bude mať Cestuj po svete dostatok čitateľov, chcem sa pokúsiť o monetizáciu, teda určité speňaženie obsahu. Neplánujem sa tým živiť, nechcem čitateľov otravovať hromadou reklamy, ale budem rád, ak z toho padne nejaké euro. Blog a písanie je časovo náročná záležitosť, ktorá občas potrebuje aj finančnú investíciu. Preto sa poteším, ak sa aspoň časť nákladov v budúcnosti vráti.

9. Rád sa učím nové veci

Každá vec a projekt, do ktorého sa pustím, ma naučí nové veci. Inak to nie je ani s týmto blogom. Či už sú to technické veci v pozadí tvorby webu, alebo marketing a budovanie značky. Pri písaní článkov navyše nečerpám len zo svojej hlavy, ale čítam hromadu materiálov, aby boli moje informácie čo najpresnejšie.

10. Písať blog o cestovaní ma jednoducho baví!

Vrch Tochal v Iráne (3 964 m.n.m.)

Vrch Tochal v Iráne (3 964 m.n.m.)

Blogovanie o cestovaní beriem ako svoje hobby. Pri písaní a upravovaní fotiek sa v spomienkach vraciam k samotnej ceste. A keďže píšem o svojej najväčšej záľube, jednoducho ma to baví. Okrem toho sa teším, ak mi niekto povie, že ho môj článok inšpiroval alebo mu pomohol. A to je skvelý pocit a motivácia, aby som s blogovaním pokračoval.

5/5 - (1 vote)

Možno sa vám bude páčiť

3 komentáre

Peter 25. júna 2018 - 18:47

Drzim palce s blogom. Styl mas neroztahany a vtipny. S frajerkou vyrazame na cesty buduci april. Chceme byt prec Rok tak mozno sa nam niekde skrizia cesty

Odpovedať
Tomáš z Pobalsa.sk 9. augusta 2018 - 23:50

Páči sa mi ten štvrtý bod, cestovať a pracovať popri. Čo hovoríš na surf office? Sú aj nejaké komunity na SVK? Dobrý článok, Tomáš, http://www.pobalsa.sk

Odpovedať
Sisa 14. októbra 2018 - 14:49

Super článok a držím palce s písaním dalších 😉 ja taktiež velmi rada cestujem a ked sa da tak si napíšem taký moj osobný blog, príbeh zatial sa o to delím len s blízkymi 🙂 alebo ich dam do fotokníh kedže rada fotim tak spojim spomienky z cestovania fotenie a aj písanie 🙂 okrem toho cudzie blogy ako tieto ma inšpirujú k cestovaniu ešte viac niekedy mám pocit, že som tak trošku na cestovaní už zavisla 😀 mojim snom je aj USA bola som a chcem sa určite vrátit a ak tam má taktiež niekto namierené tak na tejto stránke https://estavisa.sk/information/ v záložke rady a tipy nájdete taktiež fajn rady a inšpiratívne blogy…

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment