10 vecí, ktoré ma serú na živote na Taiwane

by Peter Kincel
3 komentáre
10 vecí, ktoré ma serú na živote na Taiwane

Taiwan je krásna a mnohými cestovateľmi podceňovaná krajina. Život v nej má mnoho pozitív, ale povedzme si pravdu – žiadne miesto na svete nie je dokonalé. V tejto ostrovnej krajine som strávil rok života a rozhodol som sa spísať veci, ktoré ma na Taiwane až tak neočarili. Tak poďme rovno na zoznam 10 vecí, ktoré ma tu serú:

01. Zemetrasenia

Najhoršie, čo ťa ráno môže prebudiť, je spev Roba Kazíka z dedinského rozhlasu alebo zemetrasenie. To prvé som zažíval v rodnej dedine, to druhé na Taiwane. Naozaj nikomu neprajem zažiť ani jedno ani druhé. Našťastie aspoň od tých zemetrasení máme na Slovensku pokoj. Obyčajne je to len malé chvenie, na ktoré sa dá zvyknúť. Niekedy však príde aj ničivejšia sila a vtedy končí všetka sranda. Vtedy by som najradšej pobalil kufre a utiekol domov za tým Kazíkom z rozhlasu.

02. Žiadna pitná voda

Na Taiwane si musím vodu vždy prevariť, alebo kúpiť v obchode. Predstav si, že si po poriadnej opici, v ústach máš sucho jak na saharskej púšti a večer predtým si si zabudol pripraviť vodu. Žiadne také, že napijem sa z kohútika… Buď si obaríš hubu čerstvo prevarenou vodou, alebo sa musíš doplaziť do obchodu.

03. Davy ľudí

Taiwan má 22 miliónov obyvateľov. A zároveň je menší ako Slovensko. Čo z toho vyplýva? Davy a ľudia všade kam sa pozrieš. Ja si potrpím na dostatok osobného priestoru, to mi však v tejto krajine často nie je dopriate… A teda som si na Taiwane potrpel až až.

04. Teplo a vlhko ako v saune

Okrem pár zimných mesiacov je to na Taiwane takmer na nevydržanie.  To najhoršie začína už v máji.  To sa ani poriadne nedá opísať, bez toho, aby som nepoužil 20 nadávok. Ale skúsim… Každodenne okolo 36°C s 85% vlhkosťou. Takže pocitová teplota niekde okolo 42°. Pocit jak v saune. Šaty neschnú, lepím sa, potím sa, nespím. Na Slovensku som bežne behával 12 km a keď som došiel domov, tak som si zapálil a išiel ešte venčiť psa. Tu sa idem zgrcať už po pár kilometroch. Bez behania.

Z posilňovne neodchádzam dopotený a zničený. Už tam tak prídem! Bez klimatizácie sa nedá fungovať, ale moje oči klímu neznášajú a sú na ne citlivé. Ráno sa tak budím s očami tak červenými, že vyzerám ako keby som celú noc plakal pri Titanicu.  No a takto by som mohol pokračovať. To neznesiteľné teplo mi veru mimo Taiwanu chýbať nebude 🙂

05. Že si neviem v reštaurácii vybrať z menu

Jedlo na Taiwane je úžasné. Len sa treba vedieť zorientovať v menu, aby si ho vedel človek aj objednať :)

Jedlo na Taiwane je úžasné. Len sa treba vedieť zorientovať v menu, aby si ho vedel človek aj objednať 🙂

Mandarínčina je jeden z najťažších jazykov, minimálne pre Slováka. Či už jej čínske znaky alebo výslovnosť.  Vždy, keď prídem sám do reštaurácie alebo pouličného stánku mimo turistickejších oblastí, tak som v riti. Jednak si neviem prečítať čo ponúkajú a jednak si to neviem ani vypýtať. Darmo som sa predtým naučil nejaké frázy – Taiwanci mi často kvôli mojej zlej výslovnosti nerozumejú. Tiež treba povedať, že Taiwan je jedna z krajín, kde angličtina veľmi nefičí a dohovorím sa tu s ňou len zriedkavo.  Má to však jednu výhodu – často po náhodnom výbere ochutnám niečo nové. Aj keď niekedy nemám šajnu, čo práve jem 😀

06. Taiwanci jazdia ako blázni, hlavne na skútroch

Darmo sú Taiwanci snáď najpriateľskejší národ na svete. Akonáhle sadnú za volant alebo na skúter, prebudia sa v nich zabijacké inštinkty. Inak si to ich jazdenie neviem vysvetliť.  Kritické je to hlavne na úzkych cestách bez chodníkov, kedy mám každých pár sekúnd pocit, že to do mňa niekto na tom skútri napáli.  Tiež netreba čakať, že ti niekto zastaví na prechode alebo ti dá len tak prednosť, aj keď si na hlavnej ceste.

07. Drahý alkohol

Na Taiwane si rýchlo rozmyslíš, či zoberieš kamošom v bare kolo. Ceny jedla sú síce približne rovnaké ako u nás, pri chlaste to však neplatí. A tak som si pivo alebo drink vonku často odpustil. Taiwancom to nevadí, milujú svoje jedlo a keď idú cez víkend von, väčšinu riešia len to, čo budú jesť. Ale pravý slovenský alkoholik tu bude mať ťažké časy!

08. Nedostupné alebo drahé mliečne produkty

Tvaroh, cottage cheese a rôzne tvrdé syry? Zabudni, alebo si priplať! Na Taiwane je všetko, čo sa týka mlieka, drahé alebo nedostupné.  Vegán mávne rukou, ale ak je niekto závislý na mliečnych produktoch a syroch ako ja, tak bude mať ťažkú  odvykačku.

09. Vzduch vo veľkých mestách

Smog, výfukové výpary z tisíciek skútrov, smradľavá kanalizácia. Dýchať vzduch minimálne v hlavnom meste Taipei nie je žiadna sranda. Viditeľnosť tiež stojí väčšinou za hovno a občas by som sa odtiaľ najradšej teleportoval do slovenského lesa a poriadne sa nadýchol čerstvého príjemného vzduchu.

10. Smetiari, ktorí hrajú Beethovena!

Jedna z najotravnejších vecí na živote v Taiwane. Tak, ako som v rodnej dedine neznášal dedinský rozhlas, tak na Taiwane neznášam, keď ide ulicou smetiarske auto. Dookola totiž vyhráva dve hlasné melódie! Jedna z nich je skladba „Pre Elišku“ od Beethovena. Naozaj. Nepíšem to na drogách. Toto tam fakt je. Vec sa má tak, že Taiwanci počujú známu melódiu a vedia, že je čas vyniesť smeti – rovno smetiarom na ulici. Na jednu stranu zaujímavý nápad, aby sa na ulici nepovaľovali odpadky, ale boli rovno odnášané. Na druhú stranu je tá melódia fakt otravná a počuť to každý boží deň je fakt psycho!

Záver – je život na Taiwane zlý??

Absolútne nie! Nemysli si, že som nejaký hejter. Život na Taiwane milujem. Tento článok je len jeden uhoľ pohľadu a ako vieš, každá minca má dve strany. Úprimne, život na Taiwane mi bude chýbať, pretože ponúka oveľa viac pozitív ako negatív. Či už sú to skvelí ľudia, parádna infraštruktúra, krajina bohatá na hory a lesy alebo jedinečné jedlo. Ale o veciach, ktoré na živote v tejto krajine milujem, napíšem nabudúce 😉

4.8/5 - (13 votes)

Možno sa vám bude páčiť

3 komentáre

adriana 31. októbra 2018 - 8:13

Peter, ide ti to písanie. živé, zaujímavé, šťavnaté. držím palce

Odpovedať
Peter Kincel 31. októbra 2018 - 11:29

Ďakujem veľmi pekne, cením si to 🙂

Odpovedať
Peter 15. mája 2019 - 18:39

Nazdar Pedro, skoro som sa ušúľal od smiechu pri niektorých tvojich frázach 😀
Všetko je to pravda, tieto veci naozaj na Taiwane zažíva každý okamžite.
Bývam v Taichungu, vzduch ešte horší. Doprava ako zo zlého filmu. 🙂

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment