Na zamyslenie: Zbytočné rozdeľovanie na turistov a cestovateľov + hejty v cestovateľských skupinách

by Peter Kincel
2 komentáre

Vieš čo ma zaráža? Myslel som si, že čím človek viac precestuje, tým viac získa pokory a nadhľadu. Ale bohužiaľ to tak asi nebýva vždy, lebo čoraz častejšie ma prekvapuje, aké majú niektorí cestovatelia vysoké egá. Narážam na to takmer pravidelne v cestovateľských skupinách.

Najčastejšie si u týchto povýšencov všímam tieto spoločné znaky: Rozdeľujú cestovateľov na „turistov“ a „pravých cestovateľov“. Odsudzujú selfíčkarov (ako keby ľudia, čo si spravia selfie niekomu ubližovali). Robia si srandu z neskúsených cestovateľov a na ich otázky reagujú povýšenecky, prinajlepšom chytajú za slovíčka a namiesto odpovede zareagujú zbytočným komentárom…

Odsudzujú nových cestovateľských blogerov, hejtujú ľudí čo píšu o lacnom cestovaní alebo tých, čo boli len v pár krajinách a rozhodli sa o tom písať. Každého druhého odsúdia za povrchného človeka bez toho, aby ho poznali. Niekedy sú voči turistom uštipační len za to, že boli na Bali alebo v Thajsku. Vadí im, že dnes už cestuje „každý“ a že voľakedy to bolo lepšie a bla bla bla bla. Úplný strop je, keď sa niekto povyšuje nad druhého kvôli spôsobu cestovania (dobrodružné cestovanie s batohom verzus wellness hoteli s kufrom). No a mohol by som pokračovať…

Osobne si myslím, že je úplne je jedno, či si precestoval 2 krajiny alebo 200. Záleží predsa, ako veľmi si si to užil a čo si si z toho odniesol. Je snáď jedno, či sa vyspíš v najlacnejšom guesthouse s 30 ľuďmi na izbe alebo v 5 hviezdičkovom hoteli. Veď kto chce, nech sa jebe s mačetou po džungli a kto chce, nech si užíva saunu a šampanské. Niekto má rád dobrodružstvo, niekomu stačí all inclusive s cestovkou v rezorte. A nech si pri tom spraví aj 500 selfie pri bazéne. Prečo by to malo niekoho trápiť? A že je už veľa cestovateľských blogov? No a? Nech si kľudne niekto píše aj tom, ako cestoval do záhrady pre mrkvu. Nikomu to neublíži, maximálne to niekomu pomôže. Ľudia zbytočne hejtujú, odsudzujú a sú uštipační aj v prípadoch, keď to nedáva žiadny zmysel. Pri tom stačí trocha pochopenia.

Ako som spravil malý experiment + výsledok

Spravil som malý sociologický experiment a text vyššie som zdieľal v troch najväčších cestovateľských skupinách na facebooku, aby mal čo najväčší dosah. Bol som zvedavý, aké bude mať reakcie a či „trafené husy“ zagágajú. Komentáre a odozva ma neskutočne potešila. Mnoho ľudí príspevok pochválilo a väčšina komentujúcich s textom súhlasilo. Smutným faktom zostáva, že sa väčšina cestovateľov s podobným prístupom stretla a veľa ľudí dokonca napísalo, že nepriateľsky naladené a uštipačné komentáre ich odradili natoľko, že už nič ohľadom svojich ciest na sociálnych sieťach nezdieľajú.  Okrem 99% pozitívnych reakcií sa však ozvali aj ľudia, o ktorých v príspevku píšem. Je to ironické a vtipné o to viac, že sa ozvali práve pod statusom, ktorý podobné rozdeľovanie a hejty popisuje. Čo ma však potešilo najviac, boli komentáre od ľudí, ktorí prehodnotili svoje správanie a uvedomili si, že rozdeľovanie a sarkastické hodnotenie ostatných ľudí je vlastne blbosť. Cieľ môjho textu bol teda splnený.

Moja pointa

Čo som chcel vyjadriť mojim príspevkom? Nech si každý cestuje po svojom a tak ako mu to vyhovuje, pokiaľ tým neubližuje prírode, myslí na následky svojho konania, rešpektuje cudzie kultúry a nechová sa jak kkt. Turista, dovolenkár, cestovateľ, dobrodruh… všetky tieto nálepky sú zbytočné. Jediné na čom záleží je, aby si cestoval zodpovedne. Ak tak cestuješ, debilné poznámky a hejty ti môžu byť ukradnuté. A kľudne si pri tom na protest urob selfie, ako som si spravil aj ja na „komerčnom“ Bali (úvodný obrázok) 🙂

Aký máš na to názor ty?? Stretol / stretla si sa s niečím podobným? Vyjadri sa v komentároch. Ak sa ti článok páčil, budem rád, ak ho ohodnotíš 5 hviezdičkami alebo zazdieľaš. Ďakujem za pozornosť a cestovaniu zdar!

4.7/5 - (47 votes)

Možno sa vám bude páčiť

2 komentáre

Lubo 30. marca 2019 - 13:52

Skvely clanok, Peto! Ludia zvycajne chcu, aby sa ostatni spravali rovnako ako sa spravaju oni. A ked sa niekto sprava inak, tak to odsudzuju. Ja sam s tym mam niekedy problem tiez, tak bolo super precitat si od teba taketo pripomenutie toho, ze kazdy ma pravo byt stastny – aj ked jeho ci jej sposob na jeho dosiahnutie je iny ako ten tvoj. Diky!

Odpovedať
Hela 25. marca 2021 - 12:34

Ahoj, děkuju za tenhle článek! Jsem začátečník v cestování a blogování a právě kvůli strachu z podobných lidí se za „cestovatelku“ snažím radši ani moc neoznačovat. (Přitom jde většinou jen o jednoduchý způsob, jak nazvat člověka který cestuje, aniž by to musel nekonečně okecávat. Líbí se mi anglické „wanderer“, ale k tomu žádné odpovídající slovo v češtině asi nemáme. Ale to je jedno, nechtěla jsem se rozepisovat o nálepkách.)

Z lidí jako těch ve výše uvedeném textu mám při svých blogerských pokusech trochu strach. Stále jen čekám, až na mě nějaký vyletí s tím, co si to vůbec dovoluju, psát o nějakém cestování, když jsem byla jenom po Evropě…

Moc se mnou souzní „Osobne si myslím, že je úplne je jedno, či si precestoval 2 krajiny alebo 200. Záleží predsa, ako veľmi si si to užil a čo si si z toho odniesol.“ To je i moje filozofie. Že i malé cesty můžou být velkými zážitky. Že bez toho, aby si člověk uměl užít maličkosti, nebude mít nic ani z cesty kolem světa.

Jsem ráda, že díky tomuhle textu někteří lidé změnili přístup. Každopádně díky za něj!

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment