Tip a plán na výlet: Banská Štiavnica, Štiavnické vrchy, Sitno a jazero Počúvadlo

by Peter Kincel
1 Komentáre
Banská Štiavnica - výhľad z kalvárie

Hľadáš tip na pekný výlet na Slovensku? Odporúčam navštíviť jedno z najkrajších miest a oblastí v našej krajine – Banskú Štiavnicu a jej okolie. Mesto aj Štiavnické vrchy majú čo ponúknuť v každom ročnom období. V tomto článku ti poradím, čo tam vidieť a ako si to naplánovať.

5 rýchlych dôvodov, prečo navštíviť Banskú Štiavnicu a Štiavnické vrchy

Po západe slnka na Banskoštiavnickej kalvárii
Po západe slnka na Banskoštiavnickej kalvárii

Banská Štiavnica má parádnu historickú atmosféru, sála z nej totálna romantika a ponúka mnoho atrakcií (od múzea lásky, po botanickú záhradu až po výstup na kalváriu s nádherným výhľadom na mesto a okolie). A to nehovorím o ďalších atrakciách v okolí!

✅ Podľa mňa a podľa mnoho ďalších ľudí je Banská Štiavnica to najkrajšie slovenské mesto. Ak si tam ešte nebol, tak sa treba ísť presvedčiť na vlastné oči, prípadne si spraviť vlastný názor 🙂

✅ V okolí sa nachádzajú mnohé tajchy, najznámejšie je asi jazero Počúvadlo. Tu sa dá v lete kúpať, člnkovať a v iných obdobiach napríklad prejsť dookola a dať si pri ňom fajn obed.

Štiavnické vrchy – nie sú to síce žiadne majestátne hory, ale ponúkajú veľmi príjemné prechádzky a fajn výhľady. Skúsiť môžeš napríklad najvyšší vrch Sitno, alebo hrebeň Štiavnických vrchov s vrcholmi Tanád či Paradajs.

✅ Mesto aj tento kraj je krásny v každom ročnom období. Turistika na Sitno je napríklad prístupná celoročne a v zime si môžeš odskočiť aj zalyžovať do strediska Salamandra. Mne sa najviac celé okolie páči na jeseň.

Banská Štiavnica – čo robiť a vidieť

Večerné centrum mesta Banská Štiavnica. Na obrázku postupne: 1. Kostol sv. Kataríny, 2. Námestie Svätej Trojice, 3. Ulica Andreja Kmeťa
Večerné centrum mesta Banská Štiavnica. Na obrázku postupne: 1. Kostol sv. Kataríny, 2. Námestie Svätej Trojice, 3. Ulica Andreja Kmeťa

Mesto má bohatú banskú históriu a dokonca je zapísané aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Nebudem tu však písať nudné opisy a dejiny, to si pozrieš aj na wikipédii. Namiesto toho rovno prejdem na zoznam vecí, čo v Banskej Štiavnici robiť a vidieť:

  • Prechádzka po historickom centre. Pekná atmosféra je tu cez deň aj večer a keďže je Štiavnica celkom malá, tak sa až toľko nenachodíš.
  • Banskoštiavnická kalvária – asi najkrajšie miesto v Banskej Štiavnici. Vedie k nej viacero schodov, takže pozor na to, ak máš slabú kondičku! Z Kalvárie je krásny výhľad na mesto a okolie a odporúčam tu počkať aj na západ slnka, kedy okolité vrchy zalejú teplé večerné farby.
  • Námestie Svätej Trojice – centrum historickej časti mesta, ktorému dominuje Súsošie sv. Trojice.
  • Radničné námestie, ktoré je hneď vedľa Námestia sv. Trojice. Dominuje mu fotogenický Kostol sv. Kataríny a samozrejme budova Ranice.
  • Starý zámok (alebo aj Mestský hrad) – zachovalý hradný komplex priamo v centre, ktorý vznikol na prelome 15. a 16. storočia.
  • Ulica Andreja Kmeťa – hlavná ulica v centre mesta, na ktorej nájdeš mnoho reštaurácií, príjemných kaviarní, alebo obchodov so suvenírmi
  • Banka lásky – moderné múzeum a tiež trezor pre zamilovaných v dome Maríny. Len pripomínam, že do Maríny bol zamilovaný Andrej Sládkovič, ktorý pre ňu napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.
  • Botanická záhrada so vstupom zadarmo
  • Slovenské banské múzeum – múzeum, ktoré mapuje banskú históriu a je rozdelené na viacero miestach a výstavách (napríklad jedna je v Starom zámku). Odporúčam navštíviť jeho časť „Banské múzeum v prírode“, kde sa môžeš prejsť v originál banských priestoroch.

Jazero Počúvadlo

Jazero Počúvadlo - panoráma

Počúvadlo, niekedy nazývané aj Počúvadlianske jazero, vlastne tak úplne jazero ani nie je, ale patrí medzi tajchy – umelé vodné nádrže, ktoré boli kedysi vybudované na získavanie energetických zdrojov v baníctve. V okolí Banskej Štiavnice je ich hneď niekoľko, ale Počúvadlo patrí medzi najznámejšie.

Počúvadlianske jazero na jeseň
Počúvadlianske jazero na jeseň

V lete sa tu dá kúpať, člnkovať, alebo prenajať vodný bicykel. V ostatných ročných obdobiach sa môžeš okolo jazera prejsť, navštíviť priľahlý lesopark a tých menších zaujme aj Mini Zoo. Pri jazere je tiež parkovisko, penzión a reštaurácia.

Vrch Sitno ( 1 009 m.n.m.) – turistika na najvyšší vrch Štiavnických vrchov

Skaly a výhľad tesne pod vrchom Sitno
Skaly a výhľad tesne pod vrchom Sitno
Výhľad zo zrúcaniny stredovekého hradu Sitno
Výhľad zo zrúcaniny stredovekého hradu Sitno

Parkovisko pri jazere Počúvadlo je miestom, odkiaľ vyštartovať na túru na vrch Sitno. Najpopulárnejšia možnosť je ísť hore po zelenej značke na Tatársku lúku a odtiaľ po modrej na Sitno, pričom výstup trvá cca hodinu a zostup 40 – 50 minút. Pri prevýšení 320 metrov dá túra zabrať len mierne, ak nie si úplný turistický začiatočník.

Na vrchole Sitna je vysielač, ale aj turistická chata – Chata A. Kmeťa, kde si môžeš dopriať pivko alebo niečo pod zub. Zo samotného vrchu Sitna nie je príliš pekný výhľad, ten skôr nájdeš pri vyhliadke o niečo nižšie – kde si môžeš posedieť na skalách a užiť si pohľad na okolité Štiavnické vrchy.

Po výstupe na Sitno ešte môžeš zbehnúť kúsok nižšie na druhú stranu po modrej značke na Sitniansky hrad (nazývaný aj hrad Sitno). Dnes je to už len zrúcanina, ktorá hrad z 13. storočia veľmi nepripomína, ale je to pekné historické miesto s výhľadom na okolie.

Zrúcanina Sitnianskeho hradu
Zrúcanina Sitnianskeho hradu

Moja odporúčaná trasa na Sitno

Osobne odporúčam túru trošku predĺžiť a naplánovať si okruh – od Počúvadla začneš modrou značkou na Tatársky jarok, odkiaľ po žltej na Sitniansky hrad a odtiaľ opäť po modrej na vrch Sitno. Dole potom zbehneš po modrej na Tatársku lúku a odtiaľ dole po zelenej naspäť k jazeru. Takto si spravíš okruh a nepôjdeš dva krát tou istou trasou. Navyše je to smerom hore viac pozvoľnejšie stúpanie, takže sa menej zapotíš. Tento okruh bez prestávok zaberie cca 3 hodiny.

TIP: Trasu si vieš naplánovať na mapy.hiking.sk a tiež ti odporúčam mobilnú appku maps.me alebo mapy.cz, kde si stiahni mapu Slovenska – sú v nej vyznačené trasy, takže sa tak ľahko nestratíš a vieš si kontrolovať, kde práve si pomocou GPS (internet nie je treba).

Ďalšie aktivity a miesta v okolí Banskej Štiavnice

Pozrime sa na ďalšie výlety v blízkom okolí mesta Banská Štiavnica:

Turistika po hrebeni Štiavnických vrchov

Hrebeň Štiavnických vrchov je ľahko dostupný z Banskej Štiavnice, prípadne ešte lepšie zo sedla Červená studňa a vedie cez vrchy Paradajs (939 m.n.m.) a Tanád (939 m.n.m.). Trasa z Červenej studne po červenej značke na Tanád a naspäť zabiere len 2 hodiny. Prípadne si na hiking.sk naplánuj nejaký náročnejší okruh.

Kaštieľ Svätý Anton

Približne 5 km od Banskej Štiavnice sa nachádza kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone. Kaštieľ bol postavený v roku 1750, má pekné nádvorie a jeho salóny sú zariadené pôvodným nábytkom, takže na prehliadke zistíš, ako si vtedy žili ľudia z bohatých rodov. Súčasťou prehliadky je aj poľovnícke múzeum so zaujímavými exponátami a zvieratami.

Kúpele Sklené Teplice

15 km od Štiavnice nájdeš Kúpele Sklené Teplice, ktoré sú ideálne na relax po dlhom dni. Je tam viacero možností procedúr, termálne bazény, masáže, no proste všetko čo človek potrebuje na oddych. Ja odporúčam jaskyňu Parenica, pretože milujem horúcu vodu. Parenica je vraj európsky unikát a voda v nej má až 42 stupňov a samozrejme liečivé účinky. 20 minút sa kúpeš a potom 20 minút oddychuješ v zábale v relaxačnej miestnosti. Relax ako vyšitý 🙂

Ďalšie jazerá a tajchy v okolí

Za zmienku určite stoja aj ďalšie jazerá a tajchy v okolí – napríklad Studenské Jazerá, Belianske jazero (Beliansky tajch), Dolné Hodrušské jazero či jazero Richnava.

Lyžiarske stredisko Salamandra

13 km od Banskej Štiavnice si v zime vieš aj zalyžovať. Stredisko Salamandra ponúka sedačkovú lanovku a jednu 1450 metrov dlhú zjazdovku pre stredne pokročilých lyžiarov, ktorá je celkom vhodná aj pre začiatočníkov (ak si náročnejší lyžiar, tak je to tam trochu nuda).

Plán na jednodňový výlet do Banskej Štiavnice a Štiavnických vrchov

Banská Štiavnica a kalvária v zime
Banská Štiavnica a kalvária v zime
  • Ráno príchod k jazeru Počúvadlo, kde odparkuješ auto
  • Turistika na vrch Sitno po zelenej značke, alebo po modrej a žltej cez Tatársky Jarok
  • Užívanie si výhľadu z vrchu Sitno a zo zrúcaniny hradu Sitno + obed alebo desiata na chate A. Kmeťa.
  • Zostup dole k Počúvadlu
  • Prechádzka okolo jazera Počúvadlo
  • Poobede presun autom do Banskej Štiavnice na parkovisko pod kalváriou
  • Výstup na kalváriu
  • Presun autom do centra Banskej Štiavnice, večerná prechádzka v historických uliciach, prípadne večera v nejakej peknej reštaurácii
  • Odchod domov

Orientačný plán na celý víkend v Banskej Štiavnici a Štiavnických vrchoch

  • V piatok večer príchod do Banskej Štiavnice, kde sa ubytuješ (napríklad cez Airbnb – tu máš zľavu 30 € na ubytko)
  • Prechádzka večerným mestom
  • Sobota cez deň, ak máš rád turistiku: pozri jednodňový plán vyššie
  • Sobota cez deň, ak nemáš rád turistiku: Spoznávanie Banskej Štiavnice – Historické centrum, Starý zámok, Banské Múzeum, Botanická záhrada, Banka lásky (Dom Sládkovičovej Maríny)
  • Poobede prechádzka na Banskoštiavnickú kalváriu
  • Deň zakončený nejakým wellnesom , napríklad odporúčam kúpele v Sklenných Tepliciach, cca 15 km do Banskej Štiavnice.
  • Nedeľa – návšteva kaštieľa vo Svätom Antone, prípadne turistika na hrebeň Štiavnických vrchov – vrchy Tanád a Paradajs
  • Odchod domov s pocitom perfektne stráveného víkendu 🙂

Na záver

Večerný výhľad z Banskoštiavnickej kalvárie na mesto a okolie
Večerný výhľad z Banskoštiavnickej kalvárie na mesto a okolie

Štiavnické vrchy a Banská Štiavnica určite stoja za návštevu. Vždy hovorím, že ak by som mal kamarátom zo sveta ukázať len pár miest na Slovensku, toto by bolo jedno z nich. Dokonca som do Štiavnice a na kalváriu v zime zobral aj Chen (moja priateľka pôvodom z Taiwanu) a tiež nebola sklamaná. Kombinácia historické mesto + pekná príroda + jazerá + veľa možností v okolí je proste neodolateľná. Preto výlet do týchto končín odporúčam všetkým desiatimi! 🙂

PS: Ak sa ti fotky a tipy v článku páčili, podobné nájdeš aj na mojom Instagrame: https://www.instagram.com/adventure.traveler.peter/

5/5 - (3 votes)

Možno sa vám bude páčiť

1 Komentáre

Maria 10. decembra 2021 - 13:47

AK máte radi cesty so spomienkami odporúčam poľsko-slovenské pohraničie – veľa histórie a folkloru. Zaujímavé miesta ukazujú život Bojkov, Lemkov a iných ľudí čo tu dakedy žili. Som z toho nadšená!

Odpovedať

Zanechajte mi tu koment