Ako mi angličtina pomohla na ceste za životom podľa seba a k väčšej slobode

by Peter Kincel
0 Komentáre
Čo nám v živote priniesla angličtina. Fotka pri mori, Nusa Penida.

Vieš čo je jedna z vecí, ktorá mi pomohla na ceste za životom podľa seba a k väčšej slobode? Odpoveď je jednoduchá = angličtina.

Bez cudzieho jazyka by bol môj život nie že odlišný, ale úplne iný. Hneď vysvetlím…

Ako je možné, že toľko cestujem a žijem v drahých destináciách bez toho, aby som tam chodil do práce? Budem sa opakovať, ale nespadlo mi to z neba. V prvom rade to je vďaka zmene priorít, ale aj vďaka tomu, že som sa naučil cudzí jazyk. Ten mi totiž otvoril v živote tisícky dverí a možností, ktoré by inak zostali zatvorené. 

Ako môj život ovplyvnila angličtina?

1. Som grafik & webdizajnér. Samouk. Základy ako tvoriť weby som sa učil z jediného českého webu, ktorý vtedy na túto tému existoval. Chcel som však byť lepší, naučiť sa viac a mať slobodu pracovať odkiaľkoľvek. A tak som si celé dni prekladal články z angličtiny, kde bolo na tieto témy neporovnateľne viac materiálu. Otvoril sa mi svet stoviek návodov ako sa stať úspešným freelancerom. A vďaka tomu sa mi to podarilo. Platí to pri každej téme. Ako niečo urobiť, opraviť, naučiť sa novú vec… V angličtine je dostupných zdrojov na každú tému nekonečne veľa. 

2. Vďaka angličtine som spoznal Chen. Keďže som sa neplánoval usadiť, tak som myslel, že nájsť dlhodobý vzťah nebude možné (na tomto mi krachol aj predchádzajúci 5-ročný vzťah). Nájsť ľudí, čo sú podobne naladení nie je vždy ľahké. Ale vďaka angličtine sa mi opäť otvorili možnosti. Veď si to zober: Kým slovenčinou a češtinou hovorí 15 miliónov ľudí, angličtinu ovláda až 1,5 miliardy ľudí! To už sú možnosti randenia a spoznávania nových ľudí poriadne rozšírené 😀 Chen mi napísala v zoznamovacej appke obyčajné “hey” a odvtedy brázdime svet spolu. A to som len hľadal niekoho, s kým pôjdem v Taipei na pivo 🙂 

3. Chen angličtinu tiež nikdy nezanedbávala. Keď sme žili na Taiwane, dala výpoveď v práci, doučovala angličtinu taiwanské deti, svoj rozvrh si prispôsobovala a vďaka tomu sme mohli slobodne cestovať. Neskôr prešla cez náročné jazykové skúšky a dostala sa na vysnívanú školu. University of Toronto v Kanade, čo je jedna z najlepších univerzít na svete.

4. Vďaka univerzite Chen dostala v Kanade pracovné víza, ja som ako jej partner získal víza tiež a po pár rokoch sa nám podarilo vybaviť kanadské PR, čo znamená, že sme kanadskí rezidenti. Chen si našla rýchlo prácu vo vyštudovanom odbore UX research a ja som ako dizajnér pracoval z domu pre americko-slovenský startup. Kde som samozrejme musel ovládať angličtinu, inak by som tento skvelý kontrakt nezískal. 

5. Aj keď môžeme žiť v Kanade, vybrali sme si na čas Barcelonu, kde Chen vďaka skúsenostiam, angličtine a škole dostala skvele platenú prácu v medzinárodnej firme. A ja vďaka vybudovanej slobode môžem žiť kdekoľvek, takže si užívame toto slnečné mesto. Ani jeden nehovoríme dobre po španielsky, ale zachraňuje nás angličtina. Pretože v každom kúte sveta ňou hovorí aspoň zlomok ľudí, takže sa vieme vynájsť aj tu, či kdekoľvek inde.

Naše vysnívané životy, slobodu, kariéru, aj to že sme spolu, to všetko máme hlavne vďaka tomu, že hovoríme anglicky. Ja ani zďaleka perfektne. Stále mám silný prízvuk (a čím viac pív, tým je horší) a robím chyby. Ale hovorím plynulo a vďaka nej je môj život oveľa jednoduchší. A to nehovorím o cestovaní, kedy vieme riešiť problémy aj spontánne za pochodu a cestovanie je tak o 200% menej stresujúce 🙂

Občas sa čudujem, koľko ľudí angličtinu v našom veku stále neovláda. Je to škoda, takto si zatvárať dvere pred toľkými možnosťami. Nemusíš byť perfektný “speaker”, už aj mierne pokročilá znalosť jazyka dokáže robiť divy. A začať sa dá vždy. 

Moje 3 tipy na učenie angličtiny

👉 1. Appka Duolingo

👉 2. Každý jeden deň sa jazyku venovať aspoň trochu. Naučiť sa pár slovíčok, vypočuť si niečo, pozrieť obľúbený seriál bez dabingu, atď atď. Každý deň byť s jazykom spojený aspoň trochu, lebo raz do týždňa naozaj nestačí.

👉 3. Online jazykové kurzy – nemusíš nikam chodiť a môžeš sa s lektorom učiť aj pohodlne z domu, či odkiaľkolvek, kde sa vieš pripojiť. Bez priamej komunikácie ten cudzí jazyk len tak nezlepšíš. 

Ak hľadáš kvalitných, priateľských a mladých lektorov, vyskúšaj online akadémiu Oktava Academy. Prvú hodinu ponúkajú zadarmo a ich kurzy sú maximálne flexibilné (učia každý deň v týždni od rána 7:00 do večera 21:00). A môžeš sa prihlásiť na individuálny alebo skupinový kurz.  Odporúčam sledovať profil Octava Academy aj na instagrame, kde pridávajú náučné príspevky, slovíčka, užitočné kvízy, či časté chyby v angličtine.

Čo priniesol cudzí jazyk v živote tebe?

5/5 - (1 vote)

Možno sa vám bude páčiť

Zanechajte mi tu koment